Porozumienie ws. unijnego budżetu i zaangażowanie samorządu w tej sprawie oraz trudna sytuacja epidemiologiczna w regionie. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni
Gośćmi Marka Lewińskiego w audycji byli:
- Piotr Lisiecki – Konfederacja,
- Edward Pietrulewicz – Polskie Stronnictwo Ludowe,
- Władysław Mańkut – Sojusz Lewicy Demokratycznej,
- Janusz Cichoń – Platforma Obywatelska,
- Dariusz Wasiela – Prawo i Sprawiedliwość.
Temat 1.
Polska nie zawetowała budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27. Po zakończonych negocjacjach premier Mateusz Morawiecki wydał oświadczenie w którym stwierdził, że udało się zrealizować wszystkie założone cele. Stawką tego porozumienia było 770 mld złotych, które pozwoli się Polsce „szybciej rozwijać”. Zdaniem premiera chodziło również o uczciwe wykonanie prawa w duchu suwerenności państw członkowskich Unii.
Temat 2.
W Olsztynie trębacz zagrał publicznie Odę do Radości. Wywieszono również unijne oraz biało-czerwone flagi. Oprócz tego Ratusz został podświetlony w barwy Unii Europejskiej. Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, podpisał się natomiast pod listem samorządowców, w którym prosili, by w razie zawetowania budżetu unijnego, pieniądze z dotacji trafiły bezpośrednio na szczebel lokalny. Pod tym listem podpisali się również prezydenci Ełku i Elbląga. Lokalna opozycja, czyli Prawo i Sprawiedliwość, taką aktywność krytykuje mówiąc, że samorząd angażuje się w politykę zagraniczną państwa.
Temat 3.
Mniej zakażeń koronawirusem w województwie warmińsko-mazurskim. W ciągu ostatniej doby Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 275 nowych potwierdzonych przypadkach w regionie. Niestety na pierwszym – a więc najgorszym miejscu w Polsce – jeżeli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem na 10 tysięcy mieszkańców jest wciąż powiat z naszego województwa – teraz to powiat olsztyński. Przy 96 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia, powiat ma obecnie współczynnik 7,55, przy średniej krajowej 1,28.
Posłuchaj audycji My, Wy, Oni
Redakcja: A. Dybcio