Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Służby szacują straty. 8 miejscowości jest wciąż bez prądu

Według danych olsztyńskiego oddziału Energi o godzinie 9:00 wyłączonych było 21 stacji. To znaczy, że prądu nie miało około 250 gospodarstw w powiecie ostródzkim i mrągowskim. Gorzej sytuacja wyglądała w Elblągu – tam bez zasilania było ponad 300 odbiorców, bo wyłączonych było 227 stacji. Miejscowości, które wciąż pozostają bez prądu to: Miłkowo, Lechowo, Radziejewo, Wola Lipecka, Borowiec, Pieniężno Kolonia, Pieniężno Górna i Kalbornia.

Woda na Żuławach powoli opada, ale nadal przekroczone są stany alarmowe. Na Wyspie Nowakowskiej ewakuowani zostali mieszkańcy kilku domów, zamknięty został również most pontonowy. W Elblągu woda wdarła się na kilka ulic starówki, podtapiając okoliczne budynki. Służby kryzysowe pracowały do 4 nad ranem. Strażacy zabezpieczali najbardziej newralgiczne miejsca: ulice Grochowska, Panieńska, Radomska. W związku z tym nie ma prądu na całej ulicy Radomskiej, prawdopodobnie zostanie przywrócony do godziny 19:00. Drużyny przeciwpowodziowe Zarządu Zieleni Miejskiej i Przedsiębiorstwa Dróg i Mostów wypełniały worki piaskiem i układały zapory. Nad ranem woda zaczęła nieznacznie opadać i według prognoz nadal ma opadać. O tym, jak daleko sięgała woda świadczyły śliskie ulice. Z ruchu jest wyłączony odcinek Bulwaru Zygmunta Augusta przy budynku prokuratury. – Bulwar Zygmunta to newralgiczny punkt, kiedy woda nabierała dużego poziomu nasze służby rozłożyły rękawy, przy prokuraturze założyliśmy szczelną ściankę. Te działania załagodziły skutki cofki –  mówi Joanna Urbaniak – rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Komendant miejski PSP w Elblągu – kpt. Łukasz Kochan – dodaje, że miejscowi strażacy są wspomagani przez kolegów z Olsztyna: – W Elblągu mamy kompanię powodziową warmińsko-mazurskiej brygady odwodowej, jest to okołu 60 strażaków i 10 zastępów plus zastęp dowództwa z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Na Wyspie Nowakowskiej strażacy zużyli do zabezpieczenia ponad 3 tysiące worków z piaskiem. Podobnie jest w Dolnej Kępie na Nogacie. Wzdłuż drogi powiatowej w Nowakowie ułożono 10 rękawów wodnych – podało CZK i zapewniło, że stan wałów przeciwpowodziowych rzeki Cieplicówki i Elbląg jest cały czas monitorowany. O sytuacji informował też kpt. Łukasz Kochan – komendant miejski PSP w Elblągu

00:00 / 00:00

Jak poinformowało Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu ostrzeżenie hydrologiczne obowiązuje do 6 stycznia do godziny 9:00.

W nocy strażacy interweniowali 55 razy w związku z koniecznością usuwania wiatrołomów lub pompowania wody. Jak informuje rzecznik prasowy Energa SA Paweł Janiak, najgorzej jest w małych miejscowościach w okolicach Braniewa i Elbląga. Woda przekroczyła również stany ostrzegawcze w Tolkmicku i w jeziorze Druzno, a także na kanale Łuczańskim w Giżycku.

 

 

Po niespokojnej nocy, stabilizuje się sytuacja na rzece Elbląg. Fot. A. Olbryś

fot. A. Olbryś

 

 

 

(pap/ls/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Żuławy, podtopienia, powódź, Cieplicówka, CZK, Cofka na żuławach, Bulwar Zygmunta Augusta
Drogi są przejezdne, ale warunki są bardzo trudne

Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie na Warmii i Mazurach są przejezdne - informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Na trasach krajowych wciąż jednak pracuje 61 piaskarek i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV