Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 3 miliardy złotych na drogi gminne i powiatowe w Polsce Wschodniej. Ministerstwo Rozwoju podpisano już umowy na połowę tej kwoty

 

fot. fotolia.com

 

Rozdysponowano prawie połowę środków na drogi z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020 – poinformowała w środę Małgorzata Wierzbicka, dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych w Ministerstwie Rozwoju podczas posiedzenia sejmowej podkomisji.

Odbyły się już trzy nabory projektów na infrastrukturę drogową. Mamy już w tej chwili podpisane umowy na blisko 50 proc. alokacji dostępnej w tym działaniu. To działanie cieszy się największym powodzeniem – powiedziała Wierzbicka.

W ramach nowego programu dla Polski Wschodniej GDDKiA już nie jest głównym beneficjentem. Całość środków przeznaczona jest dla samorządów na drogi gminne czy powiatowe. Głównym celem w przypadku infrastruktury drogowej jest wyprowadzenie ruchu z miast, lepsze skomunikowanie mniejszych miejscowości z rynkami pracy z dołączeniem do sieci TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa).

Wierzbicka przyznała, że w przypadku transportu zbiorowego ministerstwo preferuje większe nastawienie na ekologię i redukcję emisji spalin.

Jeśli chodzi o transport zbiorowy to nie było konkursów, tylko było podejście projektów indywidualnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Tam miasta wskazywały inwestycje, jakie chciałyby realizować i do końca zeszłego roku wszystkie projekty zostały do nas złożone i są w tej chwili oceniane

– powiedziała dyrektor Wierzbicka.

Wierzbicka przypomniała, że wielkość alokacji na transport zbiorowy w bieżącej perspektywie to 1 mld 133 mln zł dofinansowania ze środków europejskich, a w przypadku dróg wartość dofinansowania to 2 mld zł.

Program Operacyjny Polska Wschodnia to dodatkowy instrument wsparcia finansowego dla pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Celem Programu jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności makroregionu Polski Wschodniej.

 

(PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, budowa, ministerstwo rozwoju
Kierowco! Zanim siądziesz za kierownicę sprawdź, czy jesteś trzeźwy

Dla wielu kierowców to właśnie dzisiaj kończy się majówkowy weekend. Można spodziewać się więc na drogach zwiększonego ruchu. Policjanci przypominają o potrzebie właściwego wypoczynku, szczególnie przed...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV