Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska w czołówce producentów kukurydzy w UE

Fot. Łukasz Węglewski

Polska może stać się w tym roku czwartym producentem kukurydzy w UE (po Rumunii, Francji i Węgrzech), z 10 proc. udziałem w unijnej produkcji. KE przewiduje, że jej zbiory w Polsce mogą wynieść ok. 6,9 mln ton wobec 4,4 mln ton przed rokiem – informuje KOWR.

Jak informuje Wydział Analiz Rynkowych Biura Analiz i Strategii KOWR, wyższe zbiory zostaną osiągnięte przede wszystkim dzięki zwiększeniu powierzchni zasiewów.

Według GUS, wynosi ona (kukurydza na ziarno) blisko 1 mln ha (o ponad 60 proc. więcej niż przed rokiem). Według danych ARiMR (z wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich) w 2021 r. łączna powierzchnia uprawy kukurydzy (na ziarno i kiszonkę) wynosi ponad 1,7 mln ha i jest o 21 proc. większa niż w 2020 r.

GUS na razie nie podał szacunków zbiorów kukurydzy, a jedynie opublikował w tym tygodniu przedwynikowy szacunek dla zbóż ogółem na poziomie 34,5 mln ton i dla zbóż podstawowych (bez kukurydzy) – na poziomie 27 mln ton.

Najwięcej kukurydzy uprawia się w województwach: wielkopolskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim.

Kukurydza jest najważniejszym zbożem paszowym na świecie. Liderem w zbiorach są Stany Zjednoczone, które dostarczają prawie 1/3 światowej produkcji tego zboża. Drugim co do wielkości producentem są Chiny z 23 proc. udziałem w globalnych zbiorach, a na trzecim miejscu Brazylia z 10 proc. udziałem.

Zbiory kukurydzy w Polsce na ogół przekraczają zapotrzebowanie rynku wewnętrznego, co umożliwia eksport tego zboża na rynki zagraniczne. Polska od kilku lat wywoziła po ok. 1–1,4 mln ton ziarna kukurydzy. W ostatnim sezonie wolumen eksportu kukurydzy był rekordowy osiągając ponad 1,9 mln ton. Przychody z eksportu tego zboża osiągnęły poziom 396 mln euro, o 47,5 proc. więcej niż sezonie 2019/2020.

Podobnie jak w latach poprzednich, Polska sprzedawała kukurydzę przede wszystkim do krajów Unii Europejskiej (89 proc. eksportu tego ziarna). Największym odbiorcą były Niemcy (blisko 1,1 mln ton, 55 proc. wolumenu eksportu tego ziarna).

Zdaniem analityków KOWR, po żniwach decydujący wpływ na ceny kukurydzy będzie miał popyt na to ziarno, zwłaszcza z przeznaczeniem na eksport. Ceny kukurydzy w Polsce będą podążały za zmianami na rynkach zagranicznych, a ich górny poziom będzie ograniczany ceną ziarna pochodzącego z importu.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP

 

Więcej w rolnictwo
Znamy wojewódzkich mistrzów Agroligi

Agroliga to prestiżowy konkurs, w którym laury zdobywają najlepsi - rolnicy i firmy otoczenia rolnictwa. Mistrzami województwa zostali Małgorzata i Marek Borkowscy z Kotła Dużego w...

Zamknij
RadioOlsztynTV