Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polonez wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Polskie Radio

Taniec polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych.

Międzyrządowy Komitet do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podczas odbywającej się w Botswanie 18. sesji zaakceptował wniosek Polski. Koordynacją procesu zajmowały się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. Polskiej delegacji na 18. sesji Komitetu przewodniczy Stały Przedstawiciel RP przy UNESCO Mariusz Lewicki.

Polonez to jeden z najstarszych polskich tańców narodowych. Jego historia sięga czasów starosłowiańskich. Znany był wśród wszystkich warstw społecznych naszego kraju. Uświetniał zarówno bale na dworach królewskich, jak i wiejskie wesela, stając się symbolem naszej narodowej i kulturowej tożsamości. Był popularny również w innych krajach Europy. Inspirował twórczość wielu kompozytorów, w tym Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Händla. Obecnie jest najczęściej uczonym w szkołach tańcem i otwiera wiele uroczystości, w tym popularne bale studniówkowe.

Do niematerialnego dziedzictwa zaliczane są między innymi tradycje i przekazy ustne, sztuki widowiskowe i tradycje muzyczne, zwyczaje, obyczaje i obchody świąteczne, wiedza o przyrodzie i wszechświecie, a także umiejętności związane z tradycyjnym rzemiosłem. Zjawiska są odtwarzane i przekazywane z pokolenia na pokolenie, zapewniając danej wspólnocie poczucie tożsamości i ciągłości oraz przyczyniając się do poszanowania różnorodności kulturowej i ludzkiej kreatywności.

To szósty polski wpis, który znalazł się na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO, stworzonej na podstawie Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku. Zestawienie to prowadzone jest w celu zwiększenia świadomości znaczenia dziedzictwa niematerialnego, a także promowania dialogu respektującego różnorodność kulturową.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

Więcej w taniec, polonez
Kilkuset tancerzy z całego świata kończy rywalizację w Baltic Cup

Kończy się 23. edycja międzynarodowego festiwalu Baltic Cup. Przez cały weekend w Elblągu swoje umiejętności publiczności oraz sędziom prezentowali tancerze z całego świata. Trenujące w elbląskim...

Zamknij
RadioOlsztynTV