Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Funkcjonariusze z WSPol w Szczytnie świętowali 98. rocznicę powołania do życia Policji Państwowej

Święto Policji na WSPol w Szczytnie, fot. WSPol

Na placu apelowym Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie zebrali się funkcjonariusze i pracownicy uczelni, by wspólnie uczcić to historyczne wydarzenie. Wśród zaproszonych gości był m.in. nadinsp. Jan Lach – zastępca Komendanta Głównego Policji.

Uroczystości  zainaugurowała Msza Święta w Kościele p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Szczytnie. Homilię, skierowaną do policjantów, wygłosił arcybiskup senior Edmund Piszcz.

Główna część uroczystości odbywająca się na placu apelowym szczycieńskiej uczelni, rozpoczęła się od złożenia przez dowódcę uroczystości meldunku nadinsp. Janowi Lachowi – zastępcy Komendanta Głównego Policji, który następnie dokonał przeglądu pododdziałów.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą policjantów – jeńców obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, głos zabrał insp. dr Marek Fałdowski Komendant-Rektor WSPol.

Po 123 latach niewoli odrodziła się instytucja, której głównym zadaniem było zapewnić bezpieczeństwo i porządek obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej

– podkreślał insp. Fałdowski.

W rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn nadinsp. Jan Lach podkreślił, że rocznie policjanci wykonują ponad 5,5 mln interwencji.

To skala problemów, z którymi borykają się obywatele, a my staramy się im pomóc. Należy jednak zaznaczyć, że 89% mieszkańców naszego kraju uważa, że Polska jest bezpieczna, a 95% czuje się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania

– mówił zastępca Komendanta Głównego Policji.

Służba w policji to nie tylko praca – zaznaczał wicewojewoda Sławomir Sadowski.

To także tradycja, pamięć i tożsamość. Ich etos musi wiązać się także z kultywowaniem tych wartości. Także tych najwyższych jak Bóg, honor i Ojczyzna

– podkreślał Sadowski.

Życzenia oraz gratulacje z okazji święta  funkcjonariuszom oraz pracownikom Policji złożył również Łukasz Kudlicki – Szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który odczytał list Mariusza Błaszczaka, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego.

Odznaczenia w liczbach:

W tym roku za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków służbowych Prezydent RP medalem za długoletnią służbę odznaczył funkcjonariuszy i pracowników WSPol:

• medalem złotym – 2 osoby
• medalem srebrnym – 7 osób

Odznaczenia nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji:
Za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał:

• Brązowy Medal za „Zasługi dla Policji” – 1 osoba
• Srebrną Odznakę „Zasłużony Policjant” – 2 osoby
• Brązową Odznakę „Zasłużony Policjant” – 10 osób

Z okazji Święta Policji awanse na wyższe stopnie policyjne otrzymało 48 funkcjonariuszy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie:
• w korpusie oficerów starszych Policji – 12 osób
• w korpusie oficerów młodszych Policji –17 osób
• w korpusie aspirantów Policji – 18 osób
• w korpusie podoficerów Policji – 1 osoba.
W uroczystych obchodach  udział wzięli m.in. przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, służb podległych MSWiA oraz MON, Duchowieństwa, a także szkół wyższych resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz resortu Obrony Narodowej.

Autor: M.Lewiński
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczytno, WSPol
Janusz Ch. zrezygnował z funkcji prorektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie

Jak poinformował Polskie Radio Olsztyn rzecznik Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie Marcin Piotrowski, we wtorek Janusz Ch. złożył rezygnację. Było to dzień po tym, jak wniosek...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV