Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, STYL i ZDROWIE
Polacy w kryzysie. Liczba zwolnień od psychiatry rośnie
W przypadającym dziś Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego warto zwrócić uwagę na swoje samopoczucie także w pracy. Rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych. Często to właśnie praca zawodowa przyczynia się do pogłębiania kryzysów psychicznych. Podobnie jest z dziećmi i młodzieżą, która również boryka się z problemami psychicznymi.
„Zdrowie psychiczne jako wartość nadrzędna w miejscu pracy” – to tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Tymczasem co 3 przedsiębiorca w Polsce ma objawy depresji, 7 na 10 doświadczyło oznak kryzysu psychicznego w ciągu ostatnich 3 lat, a ponad połowa nauczycieli przyznaje, że ma objawy wypalenia zawodowego.
Mamy stygmatyzację osób mających problemy psychiczne. Osoby, które doświadczają kryzysów zdrowia psychicznego mają problem z ujawnieniem tego
– przyznała Dorota Dziedziula z Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie.
Z roku na rok rośnie liczba zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych. W ubiegłym roku do ZUS wpłynęło o 8,7 procent więcej takich wniosków niż w 2022 roku.
Problemy psychiczne dotyczą także dzieci. W olsztyńskiej filharmonii odbędzie się dziś dyskusja o ich zdrowiu psychicznym. Odbędzie się ona podczas specjalnej otwartej próby chóru dziecięcego. Będzie można posłuchać muzyki chóralnej i dowiedzieć się, jak ona wpływa na zdrowie psychiczne. Spotkanie w filharmonii będzie także okazją do rozmowy z pracownikami olsztyńskiego Centrum Psychiatrii Anima. Zaproszeni są wszyscy, początek o 17. w sali kameralnej filharmonii.
Jak informuje wojewódzka stacja Sanepidu, dla mieszkańców powiatów olsztyńskiego i elbląskiego uruchomiono „Mobilny punkt pierwszej pomocy psychologicznej w sytuacjach kryzysowych – indywidualnych, mnogich i masowych wydarzeń traumatycznych”. Każdy, kto potrzebuje natychmiastowego wsparcia, może je otrzymać przez 7 dni w tygodniu, dzwoniąc pod dyżurny numer 730-822-320.
Pomoc udzielana jest bezpłatnie w dni powszednie w godzinach 14.00-22.00 i w dni świąteczne i wolne od pracy w godzinach 09.00-22.00.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: Ł. Sadlak
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Kolejne miejsce pomocy psychologicznej dla młodzieży. "Zapełniamy białe plamy"
- Czy stracą chorzy? Specjaliści obawiają się o przyszłość centrów zdrowia psychicznego
- Europejski Tydzień Autyzmu. W regionie lawinowo rośnie liczba pacjentów
- Wiele osób czeka na genetycznego bliźniaka. Ruszyła rejestracja dawców szpiku