Aktualności, Aplikacja mobilna
Polacy marnują rocznie około 9 milionów ton żywności. Nie wyrzucajmy jedzenia na śmietnik – apelują ekolodzy i Caritas
Pod hasłem „Przebudzenie ekologiczne – krok pierwszy nie marnuję żywności” Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska oraz Caritas Polska organizują pierwszą Niedzielę Świętego Franciszka.
Do marnowania żywności przyznaje się, co trzeci Polak. Zepsute jedzenie wyrzucamy najczęściej na śmietnik. Jedną z głównych przyczyn marnotrawienia żywności jest to, że kupujemy jej więcej, niż potrzebujemy. W koszu na śmieci lądują: pieczywo, wędliny, owoce i jogurty.
– Jednocześnie wciąż część Polaków jest niedożywiona – mówi Robert Kazimierski z Caritas Polska.
Wielu z potrzebujących to podopieczni Caritas Polska. Organizacja, opierając się na danych Greenpeace Polska, informuje, że w naszym kraju, co roku marnuje się około 9 milionów ton żywności. Pod tym względem zajmujemy piąte miejsce w Unii Europejskiej między innymi po bogatej Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech.
Setki kilogramów żywności marnują sklepy, restauracje i producenci. Wielkie sklepy i właściciele punktów gastronomicznych pod koniec dnia mogliby obniżyć ceny produktów, to już byłby krok w dobrą stronę. Z takiej oferty skorzystałyby osoby o niższych dochodach.
– podkreśla psycholog Krystyna Kaniewska.
Minister rolnictwa wraz z przedstawicielami różnych organizacji społecznych podpisał deklarację o niemarnowaniu żywności. Minister Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że celem kampanii na rzecz niemarnowania żywności jest zmiana zachowania Polaków, którzy wyrzucają jedzenie. rocznie.
Kupujemy bez opamiętania, czasami uważając, że to jest może symbol tego, że jesteśmy zamożni
– powiedział minister rolnictwa.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR