Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podpisano umowę na budowę pierwszego odcinka Via Baltica na Warmii i Mazurach

Fot. W Kalinowie podpisano umowę na wykonanie pierwszego w województwie warmińsko-mazurskim odcinka Via Baltica

Via Baltica na Mazurach stała się faktem. W Kalinowie podpisano dzisiaj umowę na wykonanie pierwszego w województwie warmińsko-mazurskim odcinka tej drogi ekspresowej  z Warszawy przez Litwę, Łotwę aż do Tallinna w Estonii.

Via Baltica to jedna z tych dróg, która była oczekiwana przez kilkadziesiąt lat. Zdaniem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka będzie wygodna i bezpieczna. Przez Mazury będzie przebiegał odcinek o długości ponad 60 km. Podzielono go na trzy etapy. Teraz podpisano umowę na wykonanie pierwszego – pomiędzy Kalinowem a Raczkami. Wartość tej inwestycji to ponad 480 mln zł.

Via Baltica to fragment drogi międzynarodowej E67, która biegnie z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Pełni  rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi. Via Baltica wraz z Rail Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego i została zakwalifikowana do sieci bazowej TEN-T. Trasa Via Baltica na terenie Polski przebiega wzdłuż drogi ekspresowej S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej drogą ekspresową S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy polsko-litewskiej w Budzisku.

Droga ma być gotowa w 2021 r.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. W Kalinowie podpisano umowę na wykonanie pierwszego w województwie warmińsko-mazurskim odcinka Via Baltica

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

Autor: M. Zbrożek/PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w infrastruktura, Via Baltica
W Sejmie o kosztownych inwestycjach drogowych i kolejowych na Warmii i Mazurach

Inwestycje na drogach ekspresowych, których wartość sięga 8 miliardów złotych oraz modernizacje połączeń kolejowych za 3,5 miliarda złotych służą lepszej komunikacji Warmii i Mazur z pozostałymi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV