Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podopieczni specjalistycznych ośrodków sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego

Fot. K. Grabowska

Łączy ich niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim, niektórzy mają schorzenia sensoryczne, inni spektrum autyzmu. Uczniowie ze specjalistycznych ośrodków szkolno-wychowawczych z Warmii i Mazur rywalizowali w międzyszkolnym konkursie z języka polskiego.

Osób z niepełnosprawnościami sukcesywnie przybywa na rynku pracy. Zanim go zasilą, muszą zdobyć odpowiednie kompetencje. Obok nauki w klasie dzieje się to na przykład podczas konkursów, jakich jak dziś w Olsztynie. Podopieczni specjalistycznych ośrodków szkolno-wychowawczych z Elbląga, Ostródy i Olsztyna weryfikowali swoją wiedzę z języka polskiego.

Konkurs jest formą aktywności, dzięki której – jak powiedziała Dominika Małecka, nauczycielka i współorganizatorka konkursu – nabędą umiejętności potrzebne im w dorosłym życiu.

Chodzi o to, żeby w przyszłości potrafiły napisać pismo, by było dobrze zrobione. Dla osób zdrowych często jest to jakaś trudność, a dla tych dzieci to trudność podwójna

– dodała.

Wśród konkurencji, obok znajomości alfabetu i ortografii, uczniowie m.in. wyszukują w katalogach książki, które muszą dopasować do autorów. Jest też zadanie z kodowania i łamigłówki.

Czy język polski jest trudny? O to pytaliśmy uczestników konkursu.

To trudny język (…) Najgorzej jest z autokorektą. Poprawia na przykład coś, czego nie chcieliśmy poprawić (…) Byłem zestresowany, ale czuć dobrą energię i myślę, że uda nam się coś zdobyć w tym konkursie

– powiedzieli.

Iwona Tańska-Siemińska, polonistka z ośrodka w Olsztynie dodała, że podejmowanych jest wiele działań, które pozwolą ich podopiecznym odnaleźć się na rynku pracy.

Są to warsztaty, kolonijne usamodzielniające wyjazdy. Wszystko po to, żeby te dzieci były samodzielne, kiedy skończy się nauka w szkole. Nasza szkoła branżowa prężnie się rozwija

– wyjaśniła.

I obecnie kształci przyszłych pracowników m.in. z hotelarstwa, gastronomii, pomocników ślusarzy i w zawodzie koszykarz – plecionkarz.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Niebojewska

 

Więcej w konkurs, język polski, ortografia
Aktywni mieszkańcy mogą zabiegać o dofinansowanie wydarzeń

Mieszkańcy Olsztyna mogą dostać dofinansowanie przy organizacji wydarzeń wspierających rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Prezydent miasta ogłosił otwarty konkurs ofert. Można na przykład zorganizować sąsiedzki festyn,...

Zamknij
RadioOlsztynTV