Podatki za nieruchomości w Elblągu w górę
Właściciele nieruchomości w Elblągu od nowego roku zapłacą większy podatek. Decyzja o podwyżce zapadła podczas sesji rady miasta. To jedna z uchwalonych podczas wtorkowej sesji rady miasta uchwał.
W przypadku mieszkań podatek zwiększy się o 5 groszy za metr kwadratowy. Z kolei podatek od budynków i lokali związanych z działalnością gospodarczą wzrośnie z 31,76 zł do 33,35 zł za metr kwadratowy. Radni Koalicji Obywatelskiej przekonują, że to typowa, coroczna korekta.
Wydaje mi się, że nie wzbudzi to większych kontrowersji. To nie jest wysoka podwyżka, tylko i wyłącznie o wskaźnik inflacyjny. Nie jest to też stawka maksymalna. Wydaje nam się, że jest to uzasadnione
– zaznaczył radny Tomasz Budziński.
Radni nie byli w tej sprawie jednogłośni. Zdaniem opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości stawki w Elblągu są wysokie w porównaniu z innymi miastami.
Wypadamy kiepsko. Problemem jest to, że jeśli chodzi o budynki mieszkalne, to są wysokie stawki i analogicznie, jeżeli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej, będziemy mieć stawki wyższe niż w Olsztynie, co już staje się niestety faktem
– uważa radny Michał Rutkowski z PiS.
Nowe stawki podatku mają przynieść budżetowi miasta dodatkowe 3,5 miliona złotych.
Są też zmiany w kwestii stypendiów dla ludzi kultury i sportu w Elblągu. Na sesji zapadła decyzja o zwiększeniu tych kwot.
Te dwie uchwały regulują kwestie związane ze stypendium sportowym, artystycznym, kulturalnym i nagrodami prezydenta
– wyjaśnił wiceprezydent Elbląga Piotr Kowal.
Władze miasta zaproponowały zwiększenie kwot w budżecie dla laureatów Elbląskich Nagród Kulturalnych do 10 tysięcy złotych.
Dodajmy, że od przyszłego roku mieszkańców czekają też zmiany w komunikacji miejskiej. Radni podjęli decyzję o zwolnieniu pasażerów z opłat za przewóz zwierząt domowych. Wprowadzili też ulgę dla honorowych dawców krwi z odznaką II stopnia. Na sesji zdecydowano również o ustanowieniu nowego pomnika przyrody. To dąb szypułkowy rosnący na Wyspie Spichrzów przy ul. Szańcowej, który ma 252 lata.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: M. Rutynowski