Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po otwarciu żłobków i przedszkoli, ZUS przypomina o zasadach dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Fot. fotolia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli placówka jest otwarta, a rodzice podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.

Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rządu, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 25 kwietnia, jednak nastąpiła zmiana w obostrzeniach i od dziś (19 kwietnia) otwarcie żłobków i przedszkoli jest możliwe.

Jak wyjaśnia rzecznik warmińsko-mazurskiego oddziału ZUS Anna Ilukiewicz, w przypadku, gdy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem za okres od 12 do 25 kwietnia złożył rodzic dziecka, które nie jest jeszcze w wieku szkolnym, to stanowi ono wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres do 18 kwietnia. Na tej podstawie przysługuje prawo do zasiłku maksymalnie do 18 kwietnia, bez konieczności składania nowego oświadczenia lub korygowania oświadczenia już złożonego.

Jeśli jednak żłobek lub przedszkole po 18 kwietnia dalej nie zapewnia dziecku opieki, to rodzic zajmujący się dzieckiem może otrzymać zasiłek za dalszy okres, ale powinien złożyć nowe oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Na tej podstawie przysługuje prawo do zasiłku, nie dłużej niż do 25 kwietnia.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

 

Autor: K. Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, opieka, rodzice
Dzieci i młodzieży potrzebują pomocy w czasie pandemii. W Elblągu powstanie telefon zaufania

Elbląg chce uruchomić telefon zaufania, który będzie oferował psychologiczne wsparcie dla najmłodszych elblążan, młodzieży i ich rodziców w sytuacji pandemii. Miasto ogłosiło konkurs, który wyłonić ma...

Zamknij
RadioOlsztynTV