Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Plusy i minusy życia w Olsztynie. Zobacz RAPORT

Panorama Olsztyna. Fot. Ł. Węglewski

Większość mieszkańców Olsztyna jest zadowolona z życia w stolicy regionu – tak wynika z pierwszego badania w Olsztyńskim Panelu Obywatelskim. Najbardziej zadowoleni są mieszkańcy mający dobrą pracę, seniorzy (50 +), mieszkańcy dzielnic willowych. Najbardziej niezadowoloną grupa są uczniowie i studenci (72%). Z tej grupy najwięcej deklaruje chęć wyjazdu z Olsztyna (49%).

Panel Obywatelski to nowe narzędzie do komunikowania się z mieszkańcami. Olsztyn pod tym względem jest pierwszy w Polsce. Do ankiety wybranych zostało 810 mieszkańców. Ich struktura odzwierciedla strukturę Olsztyna względem płci, wieku, wykształcenia oraz osiedla, w którym mieszkają.

W opinii zdecydowanej większości olsztynian miasto zmienia się na lepsze. Tak uważa aż 81 proc. badanych. Niewiele mniej, bo 79 proc. przyznaje, że stolica Warmii i Mazur jest miejscem, w którym mieszka się i żyje dobrze. Za najważniejsze aspekty uznają położenie, wielkość miasta – „wszędzie jest blisko”, poprawiającą się jego estetykę oraz obiekty sportowe i rekreacyjne.

Postrzegane wady / minusy mieszkania w Olsztynie koncentrują się w dwóch głównych obszarach – gospodarczym (bezrobocie, niskie zarobki, brak perspektyw) oraz komunikacyjnym (zły stan dróg, sygnalizacja, komunikacja miejska, korki, brak obwodnicy). W tym miejscu warto jednak zauważyć, iż komunikację miejską dość często wskazywano zarówno po stronie wad, jak i zalet. Jakość i stan dróg jest jedną z głównych wskazywanych spontanicznie bolączek miasta. Znajduje to swoje potwierdzenie w bezpośrednich ocenach. Ponad połowa badanych negatywnie ocenia dostępność parkingów (60%) oraz drożność dróg dla ruchu samochodowego (51%), zaś prawie połowa (46%) jakość i stan dróg. Nieco lepsza jest ocena chodników (37% ocen negatywnych). Co więcej, ponad połowa badanych (54%) deklaruje, iż komfort poruszania się samochodem jest coraz gorszy, a jedynie 21% dostrzega pod tym względem poprawę.

Z drugiej strony, mieszkańcy doceniają funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Co więcej jakość transportu publicznego jest obszarem, w którym najwięcej mieszkańców dostrzega poprawę sytuacji. 69% chwali dostępność i jakość transportu publicznego. Nie bez znaczenia dla możliwości poruszania się po mieście było także uruchomienie linii tramwajowych. Prawie dwie trzecie olsztynian (62%) pozytywnie ocenia tę nową inwestycję. Przeciwnicy tramwajów stanowią znacznie mniejszą grupę (25%).

Olsztyn w oczach mieszkańców jest bezpieczny. Pewnie czują się zarówno w swoim osiedlu (76 proc.), jak i w Śródmieściu (71 proc.). Najlepiej pod tym względem wypadają Redykajny i Brzeziny, najgorzej – Zatorze.

Idylliczny obraz Olsztyna, miasta pięknych parków i jezior, znacząco zakłócają jednak czynniki o charakterze społeczno-gospodarczym: niski rozwój gospodarczy regionu, wysokie bezrobocie, niskie płace. Bardzo wielu mieszkańców nie widzi perspektyw i szans rozwoju dla siebie, czy swoich bliskich. Źle oceniane są także warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, w opinii tylko nielicznych sytuacja na rynku pracy poprawia się. Większość dostrzega raczej stagnację lub nawet regres w tym względzie. Przedsiębiorcy mówią natomiast o pogarszających się warunkach prowadzenia biznesu. Z tego też powodu, ponad jedna czwarta mieszkańców deklaruje chęć migracji. Z punktu widzenia rozwoju i przyszłości miasta znamienne jest to, iż grupę tą w dużej mierze stanowią osoby młode, uczniowie i studenci a także osoby przedsiębiorcze, prowadzące własną działalność gospodarczą.

Cały raport dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta.

(as)

Więcej w Olsztyn
W Olsztynie znów leje się krew

W Olsztynie można dziś (23 sierpnia) oddać krew w specjalnym ambulansie. Pierwszą w tym roku akcję organizują Wojewódzki Szpital Specjalistyczny oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa....

Zamknij
RadioOlsztynTV