Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Płk M. Bryś: Nasze hasło: „Zawsze gotowi, zawsze blisko” przekłada się na realne działania

– Praktycznie każdy żołnierz 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest lub był zaangażowany w walkę z epidemią COVID-19 – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn dowódca brygady pułkownik Mirosław Bryś.

Mijają właśnie 4 lata od utworzenia brygady WOT na Warmii i Mazurach. Od ponad roku jej żołnierze wspomagają walkę z epidemią. Jak mówił na naszej antenie pułkownik Mirosław Bryś, codziennie w tym celu angażowanych jest średnio 350 mundurowych:

Wsparcie szpitali, wsparcie służb sanitarnych, pobieranie wymazów, prowadzenie triażu, mierzenie temperatury, przeprowadzanie wywiadów z osobami, które udają się do szpitali, podstawianie namiotów przed szpitalami, oddawanie krwi, a w dalszej kolejności – osocza. Wsparcie samorządów i organizacji non-profit. Dystrybucja płynów dezynfekcyjnych. Jesteśmy obecni praktycznie we wszystkich punktach szczepień.

W 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie ponad 2700 żołnierzy. Formowany jest jednak nowy batalion – w Ełku.

Gość Porannych Pytań podkreślał, że nie brakuje chętnych do służby, w czym pomaga zaangażowanie WOT-u w walkę z epidemią:

Na brak chętnych nie narzekam. Na początku formowania brygady było duże zainteresowanie służbą w brygadzie jako służbą w nowej formacji. Teraz ludzie są zainteresowani, bo widzą, że Wojska Obrony Terytorialnej realnie wspierają lokalną społeczność.

Docelowo 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej ma liczyć ponad 3500 żołnierzy.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z płk. Mirosławem Brysiem

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w video, WOT, wideo, płk Mirosław Bryś
Zwiększenie udziału młodego pokolenia w życiu publicznym było tematem Porannych Pytań

My już od kilku lat prowadzimy konsekwentne działania w stronę zwiększania udziału młodych ludzi w życiu publicznym – zapewniał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn minister Piotr...

Zamknij
RadioOlsztynTV