Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pij sok na zdrowie i nie tylko od święta

Fot. Archiwum Polskiego Radia Olsztyn

Są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Soki najlepiej przygotowywać samemu, zamiast kupować. A zrobić je można np. z pomarańczy i jabłek czy z pomidorów. W czwartek przypada Światowy Dzień Soku.

Soki można przyrządzać z owoców, takich jak np. pomarańcze, grapefruity, jabłka, czarne porzeczki, maliny, a nawet banany. Warzywne robi się najczęściej z pomidorów. Najlepiej, aby były robione przez nas samych i ze świeżych produktów. Wówczas są o wiele zdrowsze niż soki dostępne na sklepowych półkach, choć producenci przekonują, że coraz częściej rezygnują ze sztucznych dodatków, polepszaczy smaku czy konserwantów, a nawet cukru.

O tym, że soki warto wykorzystywać w sezonie wiosenno-letnim opowiedziała w jednym z wywiadów dla PAP Life dietetyk, Magdalena Makarowska.

Gorąco namawiam do robienia smoothies na bazie owoców sezonowych z mlekiem krowim lub roślinnym, jogurtem. Wspaniałe są ręcznie wyciskane soki tłoczone z jabłek, jarmużu, szpinaku, ananasa, mango, melona, ogórka i wielu innych. Warto korzystać ze świeżych ziół, warzyw sezonowych – botwinki, koperku, szczypiorku, kalarepy

– wyliczała.

Jak przypominają organizatorzy akcji „5 porcji zdrowia – owoc, warzywo lub sok”, dziennie należy spożywać minimum 400 g warzyw i owoców. Najlepiej podzielonych na przynajmniej 5 porcji. Zatem jedna porcja powinna mieć od 80 do 100 g. Co ciekawe, porcją może być też szklanka (200 ml) soku.

Sok, także ten pasteryzowany z kartonu, z dłuższym terminem ważności, może być jedną z porcji warzyw lub owoców. Charakteryzuje się on bowiem podobnym poziomem składników odżywczych co owoce lub warzywa, z których został wytworzony. Sok owocowy lub warzywny to produkt naturalny – nie może zawierać konserwantów, słodzików, sztucznych barwników ani aromatów innych niż z warzyw lub owoców, z których sok jest wyprodukowany. Soki owocowe, pomidorowe oraz 100% warzywne także nie mogą zawierać dodatku żadnych cukrów (np. glukozy, fruktozy, sacharozy, syropu glukozowo-fruktozowego)

– podają.

Pomysłodawcy akcji podają też, że podobnie jak warzywa i owoce, soki są również bogate w witaminy i mikroelementy, a ze względu na płynną formę mogą stanowić wygodny i wartościowy element diety, dzięki czemu urozmaicimy swój jadłospis i w prosty sposób dostarczymy organizmowi porcję warzyw i owoców.

Wygodną opcją, np. w podróży, jest zabranie soku do butelki i wypicie go w drodze. Lepiej też wypić pożywny sok, gdy nie mamy czasu na posiłek, niż zapychać się np. drożdżówką, po której zaraz znowu poczujemy głód.

Soki idealnie sprawdzają się też jako dodatek do herbat – ta z dodatkiem cytryny i soku malinowego (najlepiej domowej roboty) zimą nie tylko rozpieści podniebienie, ale i rozgrzeje, a także doda sił w walce z przeziębieniem. Zatem na zdrowie!

Autor: PAP Life
Redakcja: A. Chmielewska

Więcej w zdrowie, warzywa, owoce, sok
„Jeśli zmienimy stan służby zdrowia, to będzie wspólny sukces”. W Olsztynie liderzy Koalicji Europejskiej zapowiedzieli program ochrony zdrowia

Koalicja Europejska przygotowuje program "Europejskiej Ochrony Zdrowia". Politycy Platformy Obywatelskiej, SLD i Nowoczesnej mówili o tym na spotkaniu w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Grzegorz Schetyna przekonywał,...

Zamknij
RadioOlsztynTV