Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Owady jadalne alternatywnym źródłem białka. Studenci sprawdzą zainteresowanie taką żywnością
Czy białko z owadów to przyszłość w naszej diecie? Studenci UWM sprawdzą, czy możliwe jest wprowadzenie takiej żywności i jakie mamy do niej nastawienie.
Studenci Wydziału Nauki o Żywności zwyciężyli w konkursie i otrzymają 7 tysięcy złotych na realizację swoich badań naukowych. A przedmiotem ich badań będzie stan wiedzy oraz zainteresowanie spożyciem owadów jadalnych jako alternatywnych źródeł białka.
Dlaczego białko z owadów znalazło się w kręgu zainteresowania naukowców? Inż. Joanna Browarek, przewodnicząca Koła Naukowego Technologów Przetwórstwa Surowców Roślinnych i studentka I roku studiów magisterskich na kierunku technologia żywienia wyjaśniła, że na świecie zwiększa się liczba ludności, dlatego naukowcy poszukują alternatywnych źródeł białka.
Studenci sprawdzą, jak uczniowie szkoły gastronomicznej zapatrują się na produkty z dodatkiem mąk wzbogacanych w białko zwierzęce, proponując do skosztowania pieczywo oraz specjalnie przygotowane całe larwy i owady dorosłe.
Studenckie Koło Naukowe Technologów Przetwórstwa Surowców Roślinnych współpracuje przy tym projekcie z Kołem Naukowym Żywienia i Profilaktyki Żywieniowe, które przebada w warunkach laboratoryjnych wartości białka pochodzącego od owadów.
Pokłosiem tego projektu będą publikacje naukowe oraz badania wartości odżywczej białka pochodzącego od owadów.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Ośko