Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mrówki zimujące w naszych domach. Których należy się pozbyć?

Jesienią szukają bezpiecznego schronienia, ciepła i pożywienia w naszych domach. Mowa o mrówkach, których na całym świecie jest 12 tysięcy gatunków, a w Polsce – 103.

Najtrudniej pozbyć się z naszych mieszkań mrówki faraona. Jak powiedział ekolog, dr inż. Wojciech Słomka, konsultant ds. ochrony środowiska, ten gatunek owada przenosi gruźlicę, bakterie salmonelli i czerwonkę.

W naszych domach jest cały rok. Możemy nawet jej nie widzieć. A pamiętajmy, że kolonia mrówek faraona w pojedynczym bloku mieszkalnym może liczyć nawet milion osobników. Wychodzą nocą, mogą żyć na przykład w szafie, w łazience pod kafelkami. Trzeba je usuwać, trzeba się pozbywać ich z domów ze względu na przenoszenie chorób.

00:00 / 00:00

Mrówki są organizmami zmiennocieplnymi i lubią wysoką temperaturę.

Mrówki mogą także wpływać na budownictwo. Tu przykładem jest hurtnica, która drąży tunele i nory w elementach drewnianych ułatwiając tym samym proces ich gnicia.

Autor: I. Malewska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mrówki, owady, choroby
Bliższe Spotkania – 09.11.2022

O adopcji oraz o roli mrówek w naszym życiu rozmawiali z gośćmi Bliższych Spotkań Izabela Malewska i Maciej Świniarski. 9 listopada na całym świecie obchodzony jest...

Zamknij
RadioOlsztynTV