Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., STYL i ZDROWIE, Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Mrówki zimujące w naszych domach. Których należy się pozbyć?
Jesienią szukają bezpiecznego schronienia, ciepła i pożywienia w naszych domach. Mowa o mrówkach, których na całym świecie jest 12 tysięcy gatunków, a w Polsce – 103.
Najtrudniej pozbyć się z naszych mieszkań mrówki faraona. Jak powiedział ekolog, dr inż. Wojciech Słomka, konsultant ds. ochrony środowiska, ten gatunek owada przenosi gruźlicę, bakterie salmonelli i czerwonkę.
W naszych domach jest cały rok. Możemy nawet jej nie widzieć. A pamiętajmy, że kolonia mrówek faraona w pojedynczym bloku mieszkalnym może liczyć nawet milion osobników. Wychodzą nocą, mogą żyć na przykład w szafie, w łazience pod kafelkami. Trzeba je usuwać, trzeba się pozbywać ich z domów ze względu na przenoszenie chorób.
Mrówki są organizmami zmiennocieplnymi i lubią wysoką temperaturę.
Mrówki mogą także wpływać na budownictwo. Tu przykładem jest hurtnica, która drąży tunele i nory w elementach drewnianych ułatwiając tym samym proces ich gnicia.
Autor: I. Malewska
Redakcja: K. Ośko