Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Osocze ozdrowieńców może uratować życie. Posłuchaj audycji Na Zdrowie

Osocze ozdrowieńców, pierwszy przeszczep rogówki na Warmii i Mazurach, rak prostaty- na te tematy Agnieszka Lipczyńska rozmawiała z ekspertami w audycji Na zdrowie.

Apel do ozdrowieńców, by oddawali osocze. W osoczu osób, które przeszły Covid-19 znajdują się przeciwciała, które pomagają zwalczyć koronawirusa dzięki czemu chory szybciej zdrowieje. Jedną z osób, które oddały osocze jest pan Daniel z Olsztyna. Teraz apeluje do innych, by zrobili to samo. Pan Daniel łagodnie przeszedł zakażenie.

Pan Daniel 7 razy oddał osocze gdyż miał bardzo wysoki poziom przeciwciał. Ozdrowieńców przybywa, ale niestety nie wpływa to na większe zainteresowanie oddaniem osocza.

Lista potencjalnych dawców skraca się z przyczyn medycznych tym bardziej ważne jest by zgłaszało się jak najwięcej ozdrowieńców. Należy rejestrować się przez stronę RCKiK w Olsztynie mówi dr Jarosław Zwierzyński z RCKiK w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Pacjenci z Warmii i Mazur oczekujący na przeszczep rogówki nie muszą już jeździć do ośrodków w Polsce. Takie operacje wykonuje Szpital Wojewódzki w Olsztynie. Pierwszy zabieg odbył się 16 października, kolejne dwa w listopadzie. Lista oczekujących już powstaje. W kraju na przeszczep rogówki oczekuje ok. 3,5 tys. pacjentów a wykonuje się ok 1200 operacji. Mogłoby być ich więcej ale brakuje tkanek do pobrania. Kiedy konieczny jest przeszczep rogówki i jak szybko pacjent wraca do zdrowia wyjaśnia dr n. med. Janusz Pieczyński, koordynator Oddziału Klinicznego Okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, konsultant woj. w dziedzinie okulistyki.

00:00 / 00:00

Rak gruczołu krokowego jest drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Długo nie daje żadnych objawów dlatego tak ważne są regularne wizyty u urologa. Co wpływa na rozwój raka stercza, kiedy mężczyzna powinien wybrać się do urologa, jakie są nowoczesne metody leczenia? Naszym ekspertem jest dr n. med. Zbigniew Purpurowicz- konsultant wojewódzki w dziedzinie urologii, koordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Miejskiego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rak prostaty, przeszczep rogówki, koronawirus
Na początku grudnia rozpocznie działalność szpital tymczasowy w Szczytnie

70 nowych łóżek z respiratorami czeka na chorych na COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Szczytnie. Nowo wybudowane skrzydło szpitala będzie oddane do użytku na początku grudnia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV