Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyński szpital wzbogaci się o specjalistyczny sprzęt do walki z nowotworami

Fot. M. Lewiński

Szpital uniwersytecki w Olsztynie będzie miał najnowocześniejszy sprzęt do radiochirurgii mózgu, głowy i szyi. Rektor UWM podpisał umowę z firmą Synektik, która opiewa na ponad 17 milionów złotych. W cenie jest zakup urządzenia, a także budowa zupełnie nowego pawilonu, w którym sprzęt stanie.

– Mamy do czynienia z nowoczesną medycyną, bardzo przyjazną pacjentowi – zapewniał prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor ds. Collegium Medicum.

To urządzenie, które umożliwia leczenie czasami bardzo ciężkich i trudnych chorób. Głównie są to choroby onkologiczne, czyli pierwotne i wtórne nowotwory mózgu, ale też twarzy i twarzoczaszki, które do tej pory były leczone chirurgicznie.

00:00 / 00:00

Kupiony przez UWM sprzęt pozwoli na wykonanie takiego zabiegu bezinwazyjnie. Zgodnie z zapewnieniami odbywa się to w taki sposób, że pacjent przychodzi na zabieg, nie wymaga hospitalizacji i jeszcze tego samego dnia wraca do domu. – Pamiętam, jak kiedyś na zjeździe koledzy z Japonii pokazywali skrzypka, który cierpiał na parkinsonizm. W pewnym momencie jego leczenia zastosowano właśnie omawianą metodę. Mężczyzna ponownie zaczął grać na skrzypcach – opowiadał prof. Nawrocki.

Urządzenie cała technologia umożliwia leczenie także chorób neurodegeneracyjnych i na przykład padaczki lekoopornej. Nie każdy może być tą metodą leczony, to prawda. To jednak coś zupełnie nowoczesnego

– dodał prorektor ds. Collegium Medicum.

– Korzystamy z technologii, która pojawiła się w Europie mniej więcej półtora roku temu – mówił Cezary Kozanecki, prezes zarządu firmy Synektik.

W Polsce tej technologii jeszcze nie ma. W Europie jest zaś w bardzo niewielu krajach. Mówimy tu tylko o Niemczech i Szwajcarii. W Stanach Zjednoczonych została wprowadzona półtora roku temu. Stykamy się z czymś, co jest bardzo nowoczesne. Mamy nadzieję, że posłuży nie tylko leczeniu, ale również pracom naukowym prowadzonym na uniwersytecie

– podkreślał Kozanecki.

00:00 / 00:00

– Jak można wykorzystać ten nowoczesny sprzęt? – mówił Janusz Grodzki, szef działu zajmującego się radioterapią w firmie Synektik.

Jest to urządzenie, które pozwoli nam przeprowadzić zabiegi neurochirurgiczne głowy. Pacjent nie musi przebywać w szpitalu. Przychodzi, wjeżdża do urządzenia, a następnie przeprowadzamy operację mózgu za pomocą promienia radioterapeutycznego.

00:00 / 00:00

– Pozyskanie takiego sprzętu świadczy o tym, że uniwersytecki szpital kliniczny to jeden z najlepszych ośrodków tego typu w Polsce – zapewniał dyrektor placówki Maciej Kamiński.

Medycyna jest w optyce uniwersytetu, szpital jest jego częścią. Jestem szczęśliwy z tego tytułu, że będziemy mogli być w pierwszej lidze szpitali klinicznych w kraju.

00:00 / 00:00

Zgodnie z umową pawilon, w którym stanie nowe urządzenie, ma być gotowy na początku przyszłego roku.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w szpital uniwersytecki
Narasta konflikt w szpitalu uniwersyteckim. Do placówki weszli kontrolerzy

W szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie narasta konflikt między byłą już dyrekcją a lekarzami. Sprawa robi się coraz bardziej medialna, a do placówki wchodzą kontrolerzy. Kontrola NFZ...

Zamknij
RadioOlsztynTV