Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Szpital uniwersytecki wzbogacił się o nowy sprzęt. Będzie skuteczniej leczył nowotwory
Szybsza diagnoza i nowe metody leczenia nowotworów. Szpital Uniwersytecki w Olsztynie kupił nowoczesny sprzęt.
Szpital Uniwersytecki zakończył projekt „Onkoinnowacje”. Dzięki niemu wzbogacił się o nowoczesny sprzęt. Jednym z nowych urządzeń jest laser do usuwania guzów metodą endoskopową.
Umożliwi nam leczenie guzów, których do tej pory leczyć nie mogliśmy. Będziemy mogli leczyć część guzów bez przeprowadzania operacji, bez wykorzystania radioterapii, tylko nawiercając bardzo niewielką dziurkę, wkładając światłowód lasera i to światło lasera będzie niszczyć guza do takich rozmiarów, jakie sobie określimy. Jesteśmy w stanie to kontrolować – widzimy to cały czas w rezonansie, robiąc cały czas badanie rezonansowe, czy guz zostaje zniszczony
– mówił wicedyrektor szpitala, neurochirurg doktor nauk medycznych Łukasz Grabarczyk.
Szpital wzbogacił się też o nową pracownię histopatologii i cytologii. To tu dokładnie badane są tkanki pobrane od pacjentów. Wszystko po to, by jak najprecyzyjniej określić rodzaj raka, z jakim mamy do czynienia. Dzięki nowym urządzeniom proces będzie też szybszy – zajmie nie tydzień, a około 3 dni.
Wszystkie tkanki, które są usuwane z ciała ludzkiego – czy to będzie wyrostek robaczkowy, pęcherzyk żółciowy czy nawet zmiana na skórze – ten materiał podlega skomplikowanemu procesowi, na końcu którego trafia pod mikroskop. Ten nowy sprzęt zwiększa jakość badania histopatologicznego i przyspiesza tę procedurę
– informowała doktor nauk medycznych Hanna Majewska, patomorfolog i koordynator pracowni histopatologii i cytologii w szpitalu uniwersyteckim.
Przedstawiciele szpitala podkreślają wagę diagnostyki. Przypominają, że rok ubiegły w całej Polsce przyniósł spadek diagnozowanych pacjentów onkologicznych. Teraz badań wykonywanych jest znacznie więcej.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę realizację kontraktu w zakresie pracowni endoskopowej, to we wrześniu zrealizowaliśmy kontrakt na cały rok. COVID-19 spowodował to, że dostęp do diagnostyki był utrudniony. Przy takiej klasie sprzętu, przy tych możliwościach i przepustowości widzimy, że podwoimy lub potroimy ilość diagnostyki
– mówił Radosław Borysiuk, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie.
Koszt nowego sprzętu wyniósł 19 milionów złotych. Ponad 15 milionów to dofinansowanie z budżetu państwa, pozostałe środki to fundusze unijne.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski