Co z portem w Elblągu i stacją PKP w Stawigudzie? Posłuchaj Porannych Pytań
Gościem Porannych Pytań Radia Olsztyn był Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. W rozmowie z Andrzejem Piedziewiczem odniósł się do kwestii rozbudowy portu w Elblągu, zwiększenia liczby połączeń regionalnych PKP i funduszy unijnych dla samorządów.
Na początku kwietnia ruszy przebudowa wylotówki z Olsztyna na Warszawę. Remont może utrudnić funkcjonowanie połączeń kolejowych, dlatego samorząd województwa zaproponował PKP tymczasowe rozwiązanie w postaci stacji w Stawigudzie. Zdaniem marszałka, PKP Intercity jest przychylne temu pomysłowi, natomiast mniej optymistycznie na sytuację patrzy resort infrastruktury. Jest to spowodowane małym rozmiarem stawigudzkiej stacji, a obecny system nie przewiduje zatrzymywania niektórych pociągów w takich miejscach. Marcin Kuchciński mówił o planach zwiększenia liczby połączeń regionalnych.
Obecnie na ten cel przeznaczamy ponad 100 milionów złotych. Nowa ustawa o transporcie zmieni system finansowania, co może dać nam większe środki
– powiedział marszałek.
Jednym z projektów planowanych do realizacji z funduszy unijnych jest rozbudowa portu w Elblągu, na który zabezpieczono 40 mln euro. Na przeszkodzie stoją jednak decyzje Komisji Europejskiej.
Sprawa jest skomplikowana. Wpływ ma na nią przekop Mierzei Wiślanej, który był realizowany na podstawie specustawy i niezgodnie z głosem komisji. Przeprowadziliśmy szereg spotkań, w które zaangażowaliśmy europosłów i właściwe ministerstwo
– podkreślił.
Unijne fundusze na obronność – co z samorządami Warmii i Mazur?
Rząd zdecydował o przesunięciu ponad 26 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy na fundusz inwestycji związanych z bezpieczeństwem. Decyzja ta budzi pytania o wpływ na samorządy, zwłaszcza w województwie warmińsko-mazurskim. W rozmowie marszałek zaznaczył, że na ten moment trudno ocenić konsekwencje dla regionu.
Samorząd województwa nie jest w dużym stopniu zaangażowany w rozdysponowanie środków z KPO. Mamy jedno działanie związane z gospodarką wodno-ściekową, ale trudno powiedzieć, na jakim etapie są inne samorządy i czy planowały korzystać z tych środków
– powiedział Kuchciński.
Marszałek zaznaczył, że regionalne programy unijne mogą uzupełnić potencjalne braki. Środki mają być przeznaczone m.in. na infrastrukturę podwójnego użycia, która może służyć zarówno celom cywilnym, jak i wojskowym. Kuchciński widzi w tym szansę dla województwa.
Mówi się o drogach we wschodniej części regionu. Jeśli coś budujemy, np. parking podziemny, może on pełnić funkcję cywilną i militarną. Pierwsze środki mogą pojawić się w naszym województwie w nadchodzących miesiącach
– podkreślił.
Regionalny program unijny, jak informuje marszałek, jest na zaawansowanym etapie realizacji. Na ten moment rozdysponowano 34% środków, czyli blisko 500 milionów złotych.
Posłuchaj audycji
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: P. Jaguszewski