Olsztyn świętuje 77. rocznicę powołania Służby Zwycięstwu Polski
Przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, obok Sądu Rejonowego w Olsztynie, odbyły się uroczystości związane z 77. rocznicą powołania Służby Zwycięstwu Polski.
Przed zebrało się ponad 30 pocztów sztandarowych. Byli żołnierze, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe i oczywiście kombatanci. Wśród nich m.in. Waldemar Miarczyński – kawaler krzyża Virtuti Militari, powstaniec Warszawski. W czasie Powstania był starszym strzelcem, dowódcą drużyny w pułku „Baszta”, kompanii K-3. Waldemar Miarczyński do podziemia wstąpił jako 13 letni chłopiec.
Szedłem na ochotnika, ale zawsze uważałem, że koledzy słyszą jak zęby dzwonią mi ze strachu. Jednak to wszystko trwało do momentu, w którym coś się zaczynało. Wtedy byłem zimny, wszystkich wyprowadzałem, zmieniałem się.
Przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego był także Józef Rusak, jeden z pierwszych żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK dowodzonej przez majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. – Takie spotkania to cała moja zapłata – komentował w rozmowie z reporterem Polskiego Radia Olsztyn. – Prawda jest taka, że jak skończyliśmy walkę z Niemcami, to przyszli Rosjanie i znowu niewola. Dla nich byliśmy bandą – opowiadał Józef Rusak.
Inicjatorem budowy pomnika Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego obok Sądu Rejonowego w Olsztynie był kombatant AK Zygmunt Krzymowski, także obecny na uroczystości. – Nasz konny zwiad liczył około 20 ludzi. Co trzeci poległ. Dlatego teraz służę jako element wychowawczy dla młodego pokolenia – wspominał Zygmunt Krzymowski.
Maciej Prażmo, szef Okręgu Związku Żołnierzy Armii Krajowej podkreślał, że dziś wspominany tych, którzy nigdy się nie poddali. – Nie poddali się, nie podpisali kapitulacji i stworzyli Polskie Państwo Podziemne. Maciej Prażmo zauważył, że przed pomnikiem zebrała się liczba grupa młodych ludzi.
Będę być może niesprawiedliwy dla części mojego pokolenia, ale po zmianach ustrojowych zachłysnęliśmy się zachodem, posiadaniem. To rzeczywiście było uzasadnione, bo przecież wszyscy pamiętamy, że były problemy z kupieniem różnych, zwykłych rzeczy. Natomiast już po przemianach to pokolenie, które rośnie, które jest zaspokojone materialnie, szuka wartości. Gdzie ich szuka? Tam gdzie są schowane, czyli u najlepszych ludzi naszej Ojczyzny.
W uroczystościach uczestniczył także Jan Józef Kasprzyk, pełniący obowiązki szefa Urzędu ds. Kombatanckich i Osób Represjonowanych oraz goście z francuskiej organizacji kombatanckiej Comité du Souvenir Français du Pays de L’Alloeu et d’Artois zrzeszającej żołnierzy i więźniów obozów II wojny światowej. Goście przeprosili za to, że po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę nie pomogli nam.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Uroczystości potrwają do środy (28 września). Jutro odbędzie się m.in. sesja nadzwyczajna Warmińsko-Mazurskiej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Służba Zwycięstwu Polski (SZP) –
to konspiracyjna organizacja polityczno-wojskowa utworzona 27 IX 1939 w Warszawie. Powstała tuż przed kapitulacją miasta przez grupę wyższych oficerów WP na podstawie upoważnienia naczelnego wodza marszałka E. Rydza-Śmigłego i w uzgodnieniu z dowódcą Armii „Warszawa” gen. J. Rómmlem oraz komisarzem cywilnym obrony stolicy S. Starzyńskim. Służba Zwycięstwu Polski dążyła do podporządkowania wojskowej i społeczno-politycznej działalności konspiracyjnej jednemu ośrodkowi dyspozycyjnemu kierowanemu przez dowództwo wojskowe. Do XII 1939 utworzono podstawowe ogniwa organizacji.
(gol/as/bsc)