Olsztyn pamięta o 77. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę
Mieszkańcy Olsztyna oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.
W kościele św. Józefa w Olsztynie odprawiona została uroczysta msza święta, której przewodniczył arcybiskup senior Edmund Piszcz. W homilii wspomniał o nadziei, która towarzyszyła Polakom, kiedy wywożono ich w bydlęcych wagonach. Zawierzali swoje życie i ojczyznę Bogu, śpiewając „Kto się w opiekę odda Panu swemu”.
Po uroczystościach kościelnych obchody przeniosły się pod Pomnik Pamięci Zesłańców Sybiru, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Kombatanci i przedstawiciele władz samorządowych i kościelnych upamiętnili śmierć żołnierzy, którzy polegli w latach 1939-1941. O ataku armii sowieckiej na nasz kraj mówił wojewoda warmińsko-mazurski. – Każda rocznica 17 września to dla Polaków dzień smutny, w konsekwencji utraciliśmy ponad połowę terytorium państwowego – podsumował Artur Chojecki. Marcin Kuchciński z zarządu województwa zwrócił uwagę na niezłomność polskiego narodu. – Drodzy Sybiracy, dziś stoję przed Wami i chylę czoła. Wyrażam swój najwyższy szacunek i cześć zaś pamięć o tych, którzy nie powrócili do swych domów, niech trwa po wsze czasy – mówił. Wśród przybyłych osób była także Honorata Wrombel, która przyszła oddać cześć poległemu wujkowi. – W 1939 roku wyjechał na wojnę i nic nie było o nim wiadomo. Przez wieś, w której mieszkał przejeżdżał pociąg z jeńcami i on tam też był. Wyrzucił tylko kartkę i słuch po nim zaginął – wspominała.
Posłuchaj relacji Agnieszki Podbielskiej
Rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 wspominano także na olsztyńskich Jarotach. O bohaterskich obrońcach Polski mówili m.in. wiceminister Jerzy Szmit, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki oraz Radosław Nojman z Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
17 września 1939 roku Armia Czerwona zaatakowała wschodnie kresy Rzeczypospolitej. Uderzenie było poprzedzone zawarciem tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow między hitlerowskimi Niemcami i Rosją. Sowieci rozpoczęli masowe represje wobec polskiej ludności. Deportowali Polaków w głąb Związku Radzieckiego, aresztowali i mordowali jeńców. Zbrodnie dokonane na Polakach przez Sowietów w czasie II wojny światowej nie zostały dotąd osądzone.
(apod/apie/bsc)