Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn chce wyeksponować zabytkową rondelę. Miasto liczy na duże dofinansowanie

Rondela przed Wysoką Bramą w Olsztynie. Fot. D. Grzymska

Odrestaurowanie zabytkowej rondeli, zakup elektrycznych autobusów i modernizacja boiska piłkarskiego – to projekty, które Olsztyn zgłosi do Programu Inwestycji Strategicznych.

Do 15 lutego każdy samorząd może złożyć trzy wnioski o dofinansowanie inwestycji. Limity to odpowiednio, do 5 milionów złotych, do 30 milionów i do 65 milionów złotych.

Projekt do 5 milionów złotych

Projekt, który zostanie zgłoszony w limicie do 5 milionów złotych to modernizacja boiska piłkarskiego na Dajtkach, przy Szkole Podstawowej nr 18. Miasto ma już gotowy projekt budowlany, bo boisko wymaga kompleksowej modernizacji.

Projekt do 30 milionów złotych

Druga inwestycja, do 30 milionów złotych, to projekt dotyczący wyeksponowania reliktów przy Wysokiej Bramie. Ma to być część projektu, który zwyciężył w ogólnopolskim konkursie dotyczącym terenu przy Wysokiej Bramie.

Teraz chcielibyśmy zrealizować pierwszą część, ale docelowo projekt zakłada nie tylko wyeksponowanie rondeli i zagospodarowanie tego terenu, ale także uczytelnienie dalszego przebiegu murów obronnych wzdłuż ul. Nowowiejskiego

– wyjaśnił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Za 30 milionów złotych ma zostać m.in. odrestaurowana, odkryta przed kilkoma laty, rondela, wybudowany mur oporowy a także zagospodarowany cały teren.

Po wojnie nie przestrzegano warunków dotyczących ochrony zabytków, dlatego koło Wysokiej Bramy wybudowano kolektor wodociągowy o średnicy 500 mm, który będzie wymagał przebudowy. Przebudować trzeba też biegnące tam instalacje gazowe i cieplne.

Prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Z dużym prawdopodobieństwem odkryte tam zostaną kolejne, cenne relikty. Przy okazji wzmocnione zostaną fundamenty Wysokiej Bramy. Całe nowe zagospodarowanie terenu ma być wykonane równolegle z krańcowym przystankiem tramwajowym na Placu Jedności Słowiańskiej. Prace mają się zakończyć do końca 2023 roku.

Projekt do 65 milionów złotych

Trzeci projekt, do 65 milionów złotych, zakłada zakup 20 autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą. Projekty, które zostaną wybrane do realizacji, będą mogły otrzymać bezzwrotne dofinansowanie nawet do 98 procent wartości inwestycji.

Olsztyn gminą popegeerowską

Olsztyn został też zakwalifikowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jako gmina popegeerowska i w planach ma też złożenie równolegle dwóch dodatkowych wniosków. W kategorii do 2 milionów złotych będzie to modernizacja i przebudowa dachu Pałacu Młodzieży. Będzie to pierwszy etap modernizacji tego budynku.

Natomiast w kategorii do 3 milionów złotych władze miasta zamierzają złożyć projekt uruchomienia przedszkola w Szkole Podstawowej nr 12.

Rondela przed Wysoką Bramą w Olsztynie. Fot. D. Grzymska

Zwycięski projekt. Fot. D. Grzymska

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Libudzka (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przedszkole, pieniądze, Olsztyn, zabytek, środki, Piotr Grzymowicz, modernizacja, rondela, Program Inwestycji Strategicznych, elektryczne autobusy
Biblioteki z Olsztyna i Elbląga w ogólnokrajowej sieci. Zbiory będą dostępne dla każdego

Biblioteka Elbląska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie znalazły się w elitarnym gronie 16 bibliotek objętych programem wdrażania pionierskich rozwiązań w zakresie zarządzania księgozbiorem. Zostanie tam...

Zamknij
RadioOlsztynTV