Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Biblioteki z Olsztyna i Elbląga w ogólnokrajowej sieci. Zbiory będą dostępne dla każdego

Biblioteka Elbląska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie znalazły się w elitarnym gronie 16 bibliotek objętych programem wdrażania pionierskich rozwiązań w zakresie zarządzania księgozbiorem. Zostanie tam wprowadzony darmowy system biblioteczny Alma oraz wyszukiwarka Primo.

Koszt innowacji pokrywa Biblioteka Narodowa, która jest polskim operatorem systemu działającego w 30 krajach. Proces ten zapoczątkuje tworzenie ogólnokrajowej sieci bibliotek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, zaplanowanego do roku 2025.

Darmowy system działający w chmurze oraz połączone katalogi pozwolą rozwijać bibliotekom nowe formy działania. Oznacza to, że np. katalog księgozbioru Biblioteki Elbląskiej zostanie zintegrowany z katalogami innych bibliotek włączanych do programu. Co za tym idzie, umożliwi korzystanie z jej zasobów czytelnikom w całej Polsce, a elbląskim czytelnikom z kolei da możliwość przeszukiwania zbiorów najlepszych bibliotek w kraju.

Do zintegrowanego systemu zarządzania włączonych zostanie 16 dużych bibliotek zlokalizowane na terenie całego kraju, a także wszystkie biblioteki publiczne z województwa świętokrzyskiego, łódzkiego i lubelskiego.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w Elbląg, Olsztyn, biblioteka, zarządzanie księgozbiorem
Rośnie liczba zakażeń. Jak wygląda sytuacja w szpitalach covidowych?

Spadła liczba pacjentów na oddziałach covidowych w Powiatowym Centrum Medycznym w Braniewie. Z 70 przeznaczonych dla nich łóżek zajętych jest 33, ponad połowa chorych korzysta z...

Zamknij
RadioOlsztynTV