Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Okradła klientów na 60 milionów złotych i prała brudne pieniądze. Pomysłodawczyni piramidy finansowej usłyszała zarzuty

Piramida finansowa. Fot. fotolia

Mieszkanka Ełku, która założyła piramidę finansową i oszukała 150 osób na prawie 60 milionów złotych, usłyszała prokuratorskie zarzuty.

Jak powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Ryszard Tomkiewicz, 30-letniej Justynie W. z Ełku przedstawiono zarzuty oszustwa i prania brudnych pieniędzy. Jej wspólnikowi 29-letniemu Karolowi B. prokurator postawił zarzut prania brudnych pieniędzy. Obojgu grozi do 10 lat więzienia. Od połowy marca, decyzją Sądu Rejonowego w Ełku, podejrzani są w areszcie.

Według prokuratury, piramida finansowa działała od 2015 do tego roku w Ełku i Suwałkach. Założona przez Justynę W. firma Pośrednictwo Finansowe Expert miała zajmować się obrotem nieruchomościami i inwestycjami na giełdzie papierów wartościowych. Klientom oferowała 30 procent zysku z zainwestowanej sumy w ciągu pół roku. Ludzie powierzali 30-latce swoje oszczędności albo zapożyczali się w bankach lub u znajomych. Jak powiedział Ryszard Tomkiewicz klienci wpłacali kobiecie od 100 tysięcy do miliona złotych.

Po pół roku klienci dostali zarobione pieniądze, co zachęciło ich do ponownej inwestycji na większe kwoty. Niestety swoich pieniędzy już nie odzyskiwali – wyjaśnił rzecznik prokuratury w Suwałkach. Klienci zostawali także z niespłaconymi kredytami. Spłatą rat pożyczek miała zajmować się Justyna W., ale tego nie robiła.

Z kobietą współpracował Karol B., który na potrzeby piramidy założył swoją działalność gospodarczą. Za uzyskiwane od kobiety pieniądze nabywał nieruchomości i luksusowe dobra. Policja zabezpieczyła w sumie 16 nieruchomości i aut o wartości 7 milionów złotych oraz duży magazyn w Ełku wypełniony nowym sprzętem AGD i RTV. Śledczy ustalają jego pochodzenie.

Jak dodał Ryszard Tomkiewicz, śledztwo zostanie połączone z innym postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Suwałkach, współpracującą z Krajową Administracją Skarbową i Urzędem Skarbowym w Ełku oraz Urzędem Celno-Skarbowym w Olsztynie. Sprawa dotyczy tzw. „pustych faktur”.

 

 

Autor: P.Karpiszen/PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, Ełk, oszuści, oszustka
Robert Winnicki „jedynką” Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy na Warmii, Mazurach i Podlasiu

Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy zaprezentowała w Ełku jedynkę w wyborach do Parlamentu Europejskiego z Warmii, Mazur i Podlasia. To Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV