Odpust wiernych cerkwi greckokatolickiej w Chrzanowie
W niewielkiej wsi Chrzanowo koło Ełku zakończył się odpust wiernych cerkwi greckokatolickiej.
Od 1947 roku Chrzanowo odgrywa w dziejach Kościoła Greckokatolickiego w Polsce znaczącą rolę za sprawą księdza mitrata Mirosława Ripeckiego. Przesiedlono go tam po wojnie z Lisek w powiecie Tomaszów Lubelski z niewielką grupą parafian.
W Chrzanowie w jednej z sal dawnej szkoły, ksiądz urządził kaplicę i mimo delegalizacji cerkwi i zakazu władz, odprawiał tam msze, na które zjeżdżali wierni z ówczesnych województw olsztyńskiego, białostockiego, koszalińskiego, szczecińskiego, zielonogórskiego, rzeszowskiego i wrocławskiego.
Po 10-letnich staraniach (17 października 1957 roku) Dekretem prymasa Polski i Delegata Stolicy Apostolskiej dla Grekokatolików w Polsce, kardynała Stefana Wyszyńskiego, oficjalnie uznano i zalegalizowano wschodni obrządek. Był to jeden ze znaków odrodzenia całego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.
W 1966 roku Patriarcha Josyf Slipyj mianował księdza Mirosława Ripeckiego mitratem. Ksiądz mitrat Mirosław Ripecki ma na Warmii i Mazurach dwie ulice swego imienia – w Górowie Iławeckim i Węgorzewie.
Relacja Stefana Migusa – posłuchaj
(smig/łw)