Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Odkryj z nami przed i powojenną historię Elbląga

Panorama Elbląga z wieży katedry św. Mikołaja. Fot. M. Stankiewicz

Elbląg obchodzi w tym rok 780. rocznicę powstania. Jest jednym z najstarszych miast w Polsce i najstarszym w województwie warmińsko-mazurskim.

Do końca stycznia 1945 roku Elbląg szczycił się pięknym Starym Miastem w kształcie niezmieniony od średniowiecza z bardzo dobrze zachowanymi budynkami. Nowe Miasto miało wielkomiejską w charakterze zabudowę z okazałymi obiektami m.in. wielkim ratuszem.

Działania wojenne zdmuchnęły tamten Elbląg z ziemi. Włączone do Polski miasto było zniszczone prawie w całości. W audycji przypominamy czasy świetności, wyjaśniamy skąd te ogromne zniszczenia, mówimy też o odbudowie Elbląga i jego najpiękniejszej dzielnicy czyli Starym Mieście.

W naszym radiowym studiu na Starym Rynku tuż przy katedrze św. Mikołaja Mirę Stankiewicz i Krzysztofa Kaszubskiego pjawili się eksperci: historyk sztuki Wiesława Rynkiewicz -Domino i archeolog dr Mirosław Marcinkowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego, historyk dr Tomasz Gliniecki – autor prac naukowych o roku 1945 w Elblągu,  Juliusz Marek – dziennikarz i regionalista oraz działacze PTTK Elbląg- przewodnik i specjalista od marketingu turystycznego.

Mira Stankiewicz i Krzysztof Kaszubski na Starym Rynku w Elblągu. Fot. K. Pakulnicki

Elbląg w 1945 roku – ulica Dojazdowa. Fot. zbiory Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu

Elbląg w 1945 roku – ulica Krótka. Fot. zbiory Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu

Mira Stankiewicz i Krzysztof Kaszubski na Starym Rynku w Elblągu. Fot. K. Pakulnicki

(msta/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, historia, wojna, starówka, Stare Miasto
Piłkarze Olimpii podczas sparingu potwierdzili dobrą formę

Piłkarze drugoligowej Olimpii Elbląg rozegrali przedostatni sparing przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Na własnym boisku wygrali z trzecioligowcem z Kaszub - GKS-em Przodkowo 2:1. Drugi trener Olimpii,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV