Wojna na Ukrainie, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Od dziś uchodźcy z Ukrainy mogą wnioskować o świadczenie 500+
Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 24 lutego 2022 r. Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim można składać elektronicznie od soboty.
Dostęp do świadczeń rodzinnych daje uchodźcom ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z nią uchodźcy mogą starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.
ZUS przypomina, że aby złożyć elektroniczny wniosek o 500+ obywatel Ukrainy musi posiadać m.in. specjalny PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”.
W sobotę i niedzielę w różnych miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+. Specjalny punkt będzie utworzony także na Stadionie Narodowym w Warszawie
– poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
W naszych placówkach pracownicy ZUS pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500+. Wykaz otwartych w weekend placówek będzie zamieszczony na stronie internetowej Zakładu.
W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z tego kraju.
Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.
Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, oraz o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.
Jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą – o tym Anna Ilukiewicz, rzecznik prasowy ZUS w Warmińsko-Mazurskiem.
Paszport swój i dziecka lub inny dokument tożsamości, zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL – swój i dziecka, numer swojego rachunku bankowego w Polsce, numer telefonu w Polsce i adres e-mail, dokument potwierdzający, że dana osoba sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem, jeśli ma taką sytuację oraz dokument potwierdzający legalność pobytu i dostępu do rynku pracy w Polsce.
„Weekend dla Ukrainy” w Olsztynie
Do godziny 15 uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na pomoc przy wnioskowaniu o 500+, a także założeniu konta na PUE ZUS. Obywateli Ukrainy obsługują urzędnicy, a w tłumaczeniu pomagają studenci, m.in. Aleksandra Ostaszewska z ostatniego roku filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Kiedy w oddziale ZUS był nasz reporter pani Aleksandra pomagała pani Wali z ogarniętego wojną Żytomierza.
Anna Ilukiewicz podkreśla, że komunikacja z obywatelami Ukrainy nie stanowi większego problemu.
W sobotę i niedzielę placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy w Olsztynie, Bartoszycach, Działowie i Ełku.
Autor: K. Kropiwiec (PAP)/L. Tekielski/M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski/AN