Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
  • Teraz na antenie

    Ania Dąbrowska

    Charlie Charlie

  • Wkrótce

    Black Pumas

    More Than A Love Song

Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej – AUDYCJA

opis

Pomnik ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach

Obława Augustowska to największa powojenna zbrodnia na Polakach dokonana przez Sowietów. 592 osoby związane z polskim podziemiem akowskim na tym terenie wywieziono w nieznanym kierunku i zamordowano.

12 lipca obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

Na portalu www.oblawaaugustowska.pl można znaleźć wyniki dotychczasowych badań naukowych nad przebiegiem Obławy, listy ofiar, ich zdjęcia, filmy, mapy, a także informacje o stanie śledztwa prowadzonego przez prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej.

Polskie Radio Olsztyn przedstawia audycję Mirosława Sochackiego.

00:00 / 00:00
opis

ekshumacja w Gibach

W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic, określanej mianem Obławy Augustowskiej. Ze strony sowieckiej w operacji uczestniczyły jednostki 50. armii III Frontu Białoruskiego gen. Czerniachowskiego, Wojsk Wewnętrznych NKWD oraz funkcjonariusze kontrwywiadu wojskowego „Smiersz”. Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Milicji Obywatelskiej i miejscowi konfidenci wspomagali działania Sowietów jako przewodnicy i tłumacze, asystowali także przy przesłuchaniach.

Oddziały sowieckie przetrząsały lasy i wsie, aresztując podejrzanych o kontakty z polską partyzantką niepodległościową. Nie znamy dokładnie ani daty początkowej, ani końcowej operacji – najczęściej umieszcza się ją między 12 a 28 lipca. W sumie zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 600 osób nigdy nie powróciło do domów i do dziś nie są znane ich losy. Najprawdopodobniej wszyscy zostali pozbawieni życia na podstawie tej samej decyzji i należy ich uznać za ofiary Obławy Augustowskiej.

Możliwe, że miejsce stracenia i wiecznego spoczynku tych osób znajduje się w pobliżu granicy, po stronie białoruskiej. Pewne jest, że zamordowano ich przy akceptacji najwyższych sowieckich władz politycznych. Strona polska od wielu lat prowadzi starania o ustalenie losów osób zaginionych w obławie.

opis

Funkcjonariusze PUBP w Augustowie z sowieckimi doradcami

(as)

Przeczytaj poprzedni wpis:
opis
Bajkowe wakacje w Niezapominajce

Stowarzyszenie Nidzicki Fundusz Lokalny organizuje dla dzieci wiejskich wakacyjne gry i zabawy w NIEZAPOMINAJCE w Kamionce koło Nidzicy. W programie są warsztaty plastyczne, garncarskie, przyrodnicze, ekologiczne,...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV