Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O produkcji narybku i zarybianiu jezior w audycji Po Pierwsze Gospodarka

Gościem Leszka Cimocha w audycji Po Pierwsze Gospodarka był Andrzej Grzeluk – główny ichtiolog w Gospodarstwie Rybackim Ostróda.

Gospodarstwo Rybackie Ostróda hoduje głownie materiał zarybieniowy karpia od wylęgu, narybek letni i jesienny oraz kroczek. Oprócz hodowli stawowej, prowadzi również gospodarkę jeziorową. Dzierżawi 42 jeziora w 4 powiatach, w 7 gminach okolic Ostródy – w powiecie olsztyńskim, ostródzkim, iławskim i działdowskim.

Znajdują się w 13 obwodach rybackich. Są to jeziora małe i duże, różnego typu – zaczynając od najczystszych – sielawowych, poprzez typu leszczowego, linowo-szczupakowego, sandaczowego i karasiowego

– wyjaśnił Andrzej Grzeluk.

– Najbardziej wymagającym gatunkiem jest sielawa. Jezioro musi być czyste i głębokie – dodał gość audycji.

Nasze jeziora warmińsko-mazurskie mają około 10 tysięcy lat. Można powiedzieć, że są młode, powstały w wyniku topnienia lodowca. Jeziora rynnowe są najgłębsze, mają 30-50 metrów, są stosunkowo czyste i zimne. W takich warunkach występuje sielawa. Musi mieć przezroczystość minimum 2 metry przez cały rok i wodę o odpowiedniej dla niej temperaturze, bo również jest na nią wrażliwa. Postępująca eutrofizacja sprawiła, że warunki się pogarszają.

Gospodarstwo Rybackie Ostróda regularnie zarybia jeziora wylęgiem i narybkiem letnim sielawy, ale także narybkiem letnim sandacza oraz narybkiem szczupaka, co powoduje widoczny wzrost ich populacji.

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha

Redakcja: K. Ośko

Przeczytaj poprzedni wpis:
Polityka emerytalna PO i PSL tematem konferencji

Polityka emerytalna PO i PSL była tematem konferencji prasowej działaczy PiS w Ełku. Przypomnieli oni o tym, że 10 lat temu ówczesny rząd wydłużył wiek emerytalny...

Zamknij
RadioOlsztynTV