Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe zasady rozliczeń podatkowych. „Żaden podatnik nie straci na likwidacji tej ulgi”

Początek roku to czas, kiedy wielu Polaków zastanawia się nad terminami rozliczeń podatkowych. Zeznanie za 2022 rok będzie można składać od 15 lutego do 2 maja.

Ze względu na ogromne zamieszanie związane z wprowadzeniem i późniejszym wycofaniem ulgi dla klasy średniej oraz obniżeniem stawki PIT z 17 do 12 procent, naliczeniem podatków zajmie się Krajowa Administracja Skarbowa. Jak podkreśl rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Renata Kostowska, podatnicy nie stracą na likwidacji ulgi dla klasy średniej.

Dla niektórych podatników rozliczenie z ulgą dla klasy średniej mogłoby być korzystniejsze. Według szacunków Ministerstwa Finansów może to być jedna osoba na tysiąc. Aby żaden podatnik nie stracił na likwidacji tej ulgi naczelnik Urzędu Skarbowego obliczy hipotetyczny należny podatek właśnie z uwzględnieniem tej ulgi. Taki podatek zostanie wyliczony automatycznie.

Dokumenty oznaczone jako PIT-36 albo PIT-37 za 2022 rok będzie można składać już od połowy lutego – wyjaśnia Renata Kostowska.

Rozliczamy się od 15 lutego do 2 maja. W tym roku 30 kwietnia przypada w niedzielę, dlatego 2 maja to ostateczny termin do złożenia zeznania rocznego. 15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa udostępni w e-urzędzie skarbowym w twoim e-picie wypełnione zeznanie podatkowe, które będzie można zobaczyć, zaakceptować, odrzucić, bądź wprowadzić jakieś poprawki.

Zeznanie PIT-37, które nie zostanie potwierdzone do 2 maja, zostanie automatycznie zaakceptowane. Co ważne, osoby, które zdecydują się na złożenie deklaracji przez internet, będą czekać na zwrot podatku maksymalnie 45 dni. Ci, którzy złożą rozliczenie podatkowe w urzędzie, będą musieli poczekać znacznie dłużej. Zwrot podatku może potrwać nawet 3 miesiące.

Komu przekazać 1,5 procent podatku? „Pomagamy lokalnie, bo znamy nasze problemy”


Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w PIT, podatek, ulgi, rozliczenie podatkowe, Krajowa Administracja Skarbowa, KAS, klasa średnia
Komu przekazać 1,5 procent podatku? „Pomagamy lokalnie, bo znamy nasze problemy”

Ponad 28 milionów złotych z 1 procenta podatku przekazali w ubiegłym roku mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Od nowego roku będzie można przekazać...

Zamknij
RadioOlsztynTV