Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Komu przekazać 1,5 procent podatku? „Pomagamy lokalnie, bo znamy nasze problemy”

Ponad 28 milionów złotych z 1 procenta podatku przekazali w ubiegłym roku mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Od nowego roku będzie można przekazać już nie 1 procent ale 1,5 procent swojego podatku. W zeznaniu podatkowym PIT wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego.

Wiele osób podczas rozliczenia z fiskusem nie zastanawia się nad tym komu udziela wsparcia i wypełniając PIT wpisuje dowolną fundację lub stowarzyszenie. Pieniądze kierowane są często do dużych ogólnopolskich organizacji, o których jest głośno w mediach.

Tymczasem jak przekonuje wiceprezes jednego z elbląskich stowarzyszeń Maciej Bielawski, stawianie na lokalnych działaczy społecznych przekłada się na rozwój lokalny i tym powinniśmy się kierować.

Zachęcamy, aby w swoim najbliższym otoczeniu przyjrzeć się jak działają organizacje i w pierwszej kolejności zostawić ten procent lokalnie w regionie. Środki te będą procentować i sami dostrzeżemy co cennego udało się dzięki nim zrobić.

00:00 / 00:00

Mieszkanki Olsztyna, z którymi rozmawiała nasza reporterka nie kierują się medialnymi kampaniami i same wybierają miejsca, którym chcą przekazać podatek. To m.in. lokalnie działające schronisko dla zwierząt, czy pomoc w leczeniu lub rehabilitacji dziecka znajomych.

Od dawna wspomagamy lokalne organizacje pożytku publicznego (…) Pomagamy tu, bo znamy nasze problemy i to jest lokalny patriotyzm.

00:00 / 00:00

W ubiegłym roku 1 procent przekazało prawie 16 milionów podatników. Organizacje otrzymały ponad miliard 100 milionów złotych. Przeciętna kwota przekazana przez jednego podatnika na rzecz tych organizacji to 70 złotych.

>>> Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym możemy przekazać 1,5 % podatku

>>> Jak przekazać 1,5% na OPP

Autor: K. Grabowska. A. Niebojewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w podatek, rozliczenie podatkowe, opp, organizacje pożytku publicznego
Jaką metodę opodatkowania wybrać? Porady dla przedsiębiorców

Z początkiem roku przedsiębiorcy mogą wybierać metodę opodatkowania; powinni w tym samym czasie decydować o formie opodatkowania na rok 2023 oraz – wyjątkowo - wstecz, o...

Zamknij
RadioOlsztynTV