Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Sprawdź, co się zmienia

fot. Przemysław Getka

Dziś wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nowe obowiązki mają kierowcy, ale i sami piesi.

Kierowcy muszą ustępować pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście.

Dlatego kierowca ma teraz obowiązek obserwowania nie tylko samego przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Kierujący – zbliżając się do przejścia – jest zobowiązany zmniejszyć prędkość i zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na to przejście

– podkreślił młodszy aspirant Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Do tej pory kierowcy mieli obowiązek przepuścić pieszego, gdy ten znajdował się na pasach. Taka zasada pozostanie w przypadku torów tramwajowych. Osoba stojąca przed przejściem będzie musiała zaczekać, aż tramwaj przejedzie.

Od 1 czerwca obowiązuje też zakaz używania telefonu na przejściu na dla pieszych, jeżeli ogranicza to możliwość obserwowania sytuacji na drodze.

Zakaz korzystania z telefonu czy też innego urządzenia elektronicznego, które wymaga skupienia uwagi, odwracając tę uwagę od ruchu drogowego. Kiedy policjanci stwierdzą, że osoba przechodząca przez jezdnię lub wchodząca na przejście swoją uwagę skupia nie na drodze, a na takim urządzeniu, wówczas dochodzić będzie do wykroczenia

– wyjaśnił Tomasz Markowski.

00:00 / 00:00

Nowe przepisy likwidują też możliwość szybszej jazdy w nocy na terenie zabudowanym. Limit 50 kilometrów na godzinę będzie obowiązywał całą dobę. Dotychczas między godziną 23 a 5 rano, samochody mogły jechać o 10 kilometrów szybciej. Przepisy zabraniają też tak zwanej jazdy na zderzaku, czyli ze zbyt małym odstępem na autostradach i drogach ekspresowych. Ta regulacja nie będzie obowiązywać jedynie podczas wyprzedzania.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział, że zmiana przepisów, to jeden z elementów poprawy bezpieczeństwa. Innym jest na przykład doświetlanie przejść dla pieszych. Resort opublikował także spoty telewizyjne, których celem jest edukacja i wskazanie pożądanych oraz niepożądanych postaw na drodze.

Nowe przepisy nakazują, by zarówno piesi, jak i kierowcy zachowali szczególną ostrożność na drodze, jak i w pobliżu przejść dla pieszych. Za złamanie nowych przepisów grożą mandaty w wysokości od 20 do 500 złotych.

 

Autor: Andrzej Piedziewicz / IAR
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w droga, ulica, przejście dla pieszych, przepisy
Zmiana przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych. Kto będzie mógł na nich jeździć i z jaką prędkością?

Od dziś (20 maja) obowiązują nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Wprowadzają m.in. ograniczenia w poruszaniu się e-hulajnogą zależne od wieku kierowcy. Kierujący...

Zamknij
RadioOlsztynTV