Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmiana przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych. Kto będzie mógł na nich jeździć i z jaką prędkością?

Od dziś (20 maja) obowiązują nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Wprowadzają m.in. ograniczenia w poruszaniu się e-hulajnogą zależne od wieku kierowcy.

Kierujący hulajnogą elektryczną od tej pory będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie będzie mógł przekroczyć 20 km/h.

Hulajnogą elektryczną można będzie wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Trzeba będzie jechać tam z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu.

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby pełnoletnie nie będą potrzebowały żadnego dokumentu. Natomiast dzieci w wieku do 10 lat będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Podobne przepisy przewidziano dla kierujących urządzeniami transportu osobistego, czyli pojazdami napędzanymi elektrycznie, bez siedzenia i pedałów (to m.in. deskorolka elektryczna, elektryczne urządzenie samopoziomujące). Ich użytkownicy będą mogli się poruszać wyłącznie po drogach dla rowerów i chodnikach.

Zabronione będzie przejeżdżanie hulajnogą elektryczną, oraz urządzeniem transportu osobistego przez przejście dla pieszych.

Na tzw. urządzeniach wspomagających ruch, napędzanych siłą mięśni (np. rolki, wrotki, deskorolka), będzie można poruszać się po drodze dla rowerów lub po chodniku i drodze dla pieszych, z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu. W tym przypadku nie będą potrzebne żadne uprawnienia, nie będzie też ograniczeń wiekowych.

Ustawa wprowadza również kary za poruszanie się hulajnogą elektryczną, UTO lub urządzeniem wspomagającym ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych – z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu.

Najwyższy mandat – w wysokości od 300 do 500 zł – będzie można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Trzeba pamiętać, że w niektórych miejscach samorządy mogą wprowadzić zakaz poruszania się hulajnogami elektrycznymi.

Autor: Marcin Chomiuk (PAP)
Redakcja: K. Ośko

Więcej w przepisy, video
Niezwykły okaz pojawił się w nadleśnictwie Młynary

Wyjątkowego białego daniela uchwyciła w kadrze kamera nadleśnictwa Młynary. Nietypowo umaszczone zwierzę zarejestrowała zainstalowana w lesie fotopułapka. W przypadku danieli częściej niż u innych gatunków jeleniowatych...

Zamknij
RadioOlsztynTV