Nie żyje braniewski artysta Andrzej Zieliński
Po ciężkiej chorobie odszedł braniewski artysta, malarz, plastyk, grafik i ilustrator Andrzej Zieliński (1954-2023).
Urodził się 23 sierpnia 1954 r. w Szczecinie, a od 1961 roku mieszkał w Braniewie. Był uczniem artystów-plastyków, m.in.: Jerzego Kołaczewskiego z Instytutu Sztuki w Omsku (Rosja), Zdzisława Walczaka z Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, Marka Siwińskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był jednym z założycieli Towarzystwa Miłośników Braniewa oraz wieloletnim organizatorem Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Braniewie.
Artysta tworzył w różnych technikach malarskich. Próbował również rzeźby. Tematyka jego prac była różnorodna. Można w nich odnaleźć pejzaż warmiński, rodzinne miasto – Braniewo, a także tematy wiejskie i historyczne oraz liczne portrety kobiet. W jego twórczości „dominują prace pełne wrażliwości i wnikliwej obserwacji, które autor realizuje najczęściej w technice akwareli”. W malarstwie olejnym i akrylowym „widać fascynacje romantycznym malarstwem XIX wieku. Starał się być wierny klasycznym zasadom, wzbogacać swoje obrazy o nowoczesne podejście, stosując faktury, pasty akrylowe itp.”. Jest autorem m.in. cyklu 14 dużych płócien Drogi Krzyżowej do Bazyliki Mniejszej w Braniewie, projektantem Pomnika Sybiraków w Braniewie, ilustrował tomiki poezji lokalnych autorów i książki Romana Stinziga z Gdańska.
Więcej w relacji Tomasza Owczarka z elbląskiej redakcji:
Andrzej Zieliński w ubiegłym roku świętował 40-lecie pracy artystycznej. Był autorem niezliczonych prac o Braniewie i okolicach. Swym nieprzeciętnym talentem wspierał Towarzystwo Miłośników Braniewa i Muzeum Ziemi Braniewskiej. Od lat pracował w tutejszym centrum kultury, gdzie prowadził sekcję plastyczną. Organizował wiele inicjatyw artystycznych, wystaw i plenerów malarskich. W 2015 roku za swoją działalność artystyczną otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz tytuł „Przyjaciela Warmii” przyznawany przez Stowarzyszenie „Dom Warmiński”. Pozostawił po sobie niezwykle bogaty dorobek artystyczny w postaci setek akwarel, grafik, portretów czy rysunków, z czego na szczególną uwagę zasługuje wydany w 2010 roku album „Zabytki Powiatu Braniewskiego w akwarelach”. Prywatnie był wielbicielem bluesa – Gary’ego Moore’a i Czesława Niemena, których uwielbiał słuchać i grać na gitarze elektrycznej. Był prawdziwym artystą z krwi i kości. Pozostanie w naszej pamięci na zawsze jako uczynny, dobry człowiek, który nigdy nie odmawiał pomocy.
Autor: T. Owczarek
Redakcja: A. Niebojewska