Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie ma branż wolnych od mobbingu

Tak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy, która na Warmii i Mazurach notuje coraz więcej przypadków nękania pracowników w firmach.

Co roku zgłasza się około 200 poszkodowanych i co roku ta liczba rośnie o kilka przypadków. Jak mówi Adrianna Pannek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie, mobbing nie jest problemem wyłącznie firm prywatnych, bo spektrum branż, w których występuje poszerza się.

00:00 / 00:00

Przykładem może być choćby niedawny wyrok wydany w sprawie byłej pracownicy olsztyńskiej Izby Celnej. Sąd przyznał jej 45 tysięcy złotych odszkodowania za nękanie w miejscu pracy.

Eksperci przypominają, że mobbing to przede wszystkim terror psychiczny w miejscu pracy. Jak zaznacza Mariola Żarnoch, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobbingowego, niekiedy zgłaszają się również osoby doznające przemocy fizycznej.

00:00 / 00:00

Co gorsza, mobbing to silny czynnik stresogenny, więc – jak mówi psychiatra Włodzimierz Połubiński może źle wpływać na zdrowie osoby poddawanej przemocy w miejscu pracy.

Prawnicy zwracają zaś uwagę, że pracownikom trudno walczyć z mobbingiem. W skali kraju, na ich korzyść rozstrzyganych jest zaledwie kilka procent spraw. (apiedz/pswin/bsc/as)

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza:

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, przemoc
Nadmiar pracy dla młodych

Po raz pierwszy od wielu lat w Ochotniczych Hufcach Pracy nie brakuje ofert pracy dla młodych ludzi. Około 100 osób już dziś mogłoby być zatrudnionych. Problem?...

Zamknij
RadioOlsztynTV