Nie ma branż wolnych od mobbingu
Tak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy, która na Warmii i Mazurach notuje coraz więcej przypadków nękania pracowników w firmach.
Co roku zgłasza się około 200 poszkodowanych i co roku ta liczba rośnie o kilka przypadków. Jak mówi Adrianna Pannek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie, mobbing nie jest problemem wyłącznie firm prywatnych, bo spektrum branż, w których występuje poszerza się.
Przykładem może być choćby niedawny wyrok wydany w sprawie byłej pracownicy olsztyńskiej Izby Celnej. Sąd przyznał jej 45 tysięcy złotych odszkodowania za nękanie w miejscu pracy.
Eksperci przypominają, że mobbing to przede wszystkim terror psychiczny w miejscu pracy. Jak zaznacza Mariola Żarnoch, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobbingowego, niekiedy zgłaszają się również osoby doznające przemocy fizycznej.
– Co gorsza, mobbing to silny czynnik stresogenny, więc – jak mówi psychiatra Włodzimierz Połubiński – może źle wpływać na zdrowie osoby poddawanej przemocy w miejscu pracy.
Prawnicy zwracają zaś uwagę, że pracownikom trudno walczyć z mobbingiem. W skali kraju, na ich korzyść rozstrzyganych jest zaledwie kilka procent spraw. (apiedz/pswin/bsc/as)
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza: