Aktualności, Aplikacja mobilna
Specjalistyczna operacja w szpitalu dziecięcym. „To przełom dla polskiej chirurgii dziecięcej”
Niezwykle trudną operację u 14-letniej pacjentki z rzadką i ciężką wadą wrodzoną – połowiczym niedorozwojem twarzy przeprowadzili specjaliści z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Zabieg trwał pięć godzin.
Była to autorska metoda rekonstrukcji żuchwy z wykorzystaniem kości strzałkowej i indywidualnej protezy stawu skroniowo-żuchwowego. Operacja była w pełni zaplanowana w wirtualnej rzeczywistości. Pozwoliło to na precyzyjne modelowanie kości strzałkowej pacjentki i dopasowanie indywidualnej protezy stawu skroniowo-żuchwowego.
Połowiczy niedorozwój twarzy to rzadko występująca wada rozwojowa, charakteryzująca się asymetrycznym brakiem struktur kostnych i tkanek miękkich twarzy.
Był to pierwszy taki zabieg u pacjenta z połowiczym niedorozwojem twarzy, z wykorzystaniem protezy stawu i mikrochirurgicznej rekonstrukcji żuchwy
– powiedział dr Krzysztof Dowgierd – kierownik Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej olsztyńskiego szpitala dziecięcego, który przeprowadził zabieg.
Dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor szpitala dziecięcego w Olsztynie podkreśliła, że operacja była przełomowa nie tylko dla samej pacjentki, ale również dla polskiej chirurgii dziecięcej.
Dzięki zaawansowanym technologiom i autorskim metodom opracowanym w Olsztynie, zespół udowodnił, że nawet najbardziej złożone wady u najbardziej chorych pacjentów mogą być skutecznie leczone w naszym ośrodku. To mnie cieszy jako dyrektora, że możemy nieść nowoczesną i zaawansowaną pomoc pacjentom z chorobami rzadkimi rejonu głowy i szyi. Pacjentka zyskała szansę na lepszą jakość życia, a specjaliści z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie potwierdzili swoją pozycję liderów w leczeniu wad wrodzonych twarzoczaszki
– przyznała dyrektor.
Rekonstrukcja żuchwy i poprawa symetrii twarzy to kluczowe kroki w leczeniu dziewczynki. Po operacji możliwa będzie stopniowa odbudowa uzębienia oraz rehabilitacja funkcji oddechowych i mowy.
Posłuchaj relacji Piotra Świniarskiego
Autor: P. Świniarski
Redakcja: M. Rutynowski