Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Neuroborelioza. Trwają badania nad nową chorobą odkleszczową

Wraz z wiosną jesteśmy coraz bardziej narażeni na kleszcze. Kontakt z tymi pajęczakami może niestety skończyć się chorobą odkleszczową.

Najczęściej występuje borelioza, czyli postać stawowa zakażenia borelią ale równie niebezpieczna jest neuroborelioza, która dotyczy ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. Znacznie rzadziej występuje kleszczowe zapalenie mózgu przeciw któremu można się zaszczepić. Istnieje też nowa choroba odkleszczowa o nazwie neoerlichioza, jeszcze w Polsce nie zdiagnozowana, ale 20 procent kleszczy przebadanych w Olsztynie zakażonych jest bakterią wywołującą tę chorobę.

Gośćmi audycji Na Zdrowie są Marzena Kuliś – specjalistka chorób zakaźnych ze Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie oraz Małgorzata Dmitryjuk, prof. UWM z katedry Biochemii Wydziału Biologii i Biotechnologii, która wraz z zespołem naukowców prowadzi badania w kierunku neoerlichiozy.

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Lipczyńskiej

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Niebojewska

 

Więcej w kleszcze
Naukowcy z UWM badają bakterie przenoszone przez kleszcze. Wywołują neoerlichiozę

Kleszcze przenoszą nie tylko boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, ale także inne choroby, np. neoerlichiozę. Zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prowadzi badania nad bakteriami wywołującymi u...

Zamknij
RadioOlsztynTV