Naukowcy ocenili 25 lat samorządu na Warmii i Mazurach
„Warmia i Mazury 1990-2015 Gospodarka, Polityka, Społeczeństwo” to tytuł konferencji naukowej zorganizowanej w Olsztynie przez Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
Prelekcje odbywały się w dwóch miejscach: w sali sesyjnej sejmiku województwa i w „Domu Polskim”.
Dyrektor OBN prof. Stanisław Achremczyk mówił, że konferencja to nie tylko okazja do świętowania jednej z ważniejszych reform administracyjnych, ale też przyczynek do powiedzenia kliku gorzkich słów o sytuacji regionu.
O tym, że oblicze ekonomiczne województwa, na tle innych regionów kraju, mimo postępu nie jest w całości pozytywne, wspominał dr Rafał Warżała z katedry makroekonomii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Mgr Tadeusz Baryła z OBN zwrócił uwagę na fakt, że szczególnie po roku 1999, kiedy to powstały nowe województwa przed samorządami postawiono niezwykle trudne zadania ekonomiczne i społeczne.
Prof. Teresa Astramowicz-Leyk z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zauważyła, że regionalna aktywność polityczna mieszkańców regionu wyraźnie zmalał i wpisała się w nurt ogólnokrajowy.
Referaty w czasie konferencji wygłosili m.in. także profesorowie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Anna Organiściak-Krzykowska, Janusz Heller, Roman Kisiel, Krzysztof Młynarczyk i Janusz Guziur. Współorganizatorem konferencji był Urząd Marszałkowski województwa warmińsko-mazurskiego.
Posłuchaj relacji Krzysztofa Kaszubskiego:
(kkaszub/as)