Naukowcy dyskutują o uchodźcach
„Uchodźcy – nowe wyzwania dla bezpieczeństwa europejskiego na tle standardów Praw Człowieka” – to hasło ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Ponad 15 tysięcy cudzoziemców złożyło w ubiegłym roku wniosek o przyznanie statusu uchodźcy w Polsce. Otrzymało go nieco ponad 200 osób. O problemie uchodźctwa rozmawiano na konferencji w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
„Na spotkaniu pojawiło się mnóstwo studentów, co nas cieszy, ponieważ między innymi nasi absolwenci będą w przyszłości kreować tę politykę w zakresie określania pozycji uchodźcy czy podejmować pewne działania na ich rzecz” – podkreśla profesor Wiesław Pływaczewski – z Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej UWM.
Cudzoziemcy składają wniosek o status uchodźcy nie tylko dlatego, że są prześladowani w swoim kraju. „Ludzie korzystają z furtki w celu legalizacji pobytu w danym kraju. Faktycznie przyświecają im cele ekonomiczne. Nie należy się zatem dziwić, że państwa stosują dodatkowe obostrzenia w zakresie przyznawania cudzoziemcom statusu uchodźcy” – uważa dr Olga Łachacz z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego Wydziału Prawa i Administracji UWM.
Wnioski o przyznanie statusu uchodźcy najczęściej składają obywatele Rosji, Ukrainy, Gruzji, Syrii i Armenii. (P.Świniarski/as)