Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nasi w Rio – Mateusz Kamiński nie wszedł do finału

Mateusz Kamiński i Michał Kudła w Rio de Janeiro. Fot. facebook Mateusza Kamińskiego

Krótko trwała radość z awansu do półfinału Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Michała Kamińskiego z Olsztyńskiego Klubu Sportów Wodnych, który płynął w parze z Michałem Kudłą z Posnanii Poznań.

Niestety, kanadyjkarze nie weszli do finału. W swoim wyścigu półfinałowym reprezentanci Polski zajęli 4. miejsce, przegrywając z osadami Kuby, Uzbekistanu i Rosji. W sobotę Mateusz Kamiński i Michał Kudła będą rywalizować w finale B.

Mateusz Kamiński karierę sportową zaczął w 2002 roku. Wtedy jeszcze pływał w basenie. Do kanadyjki wsiadł trzy lata później. Zawodnik Olsztyńskiego Klubu Sportów Wodnych ma na koncie m.in. medale mistrzostw świata i Europy.

Zwycięstwo w dogrywce

Kamiński pływa w parze z Michałem Kudłą. Żeby wystąpić w igrzyskach w Rio de Janeiro olsztyńsko-poznańska osada musiała być szybsza od Piotra Kulety i Michała Grzybowskiego. To oni zapewnili polskim kanadyjczykom jedno miejsce na starcie wyścigu C-2 1000 metrów w Rio de Janeiro. O tym, że to para Kamiński/Kudła poleci do Brazylii zdecydowały zawody na torze w Wałczu. Przed nimi w bezpośredniej rywalizacji był bowiem remis. Podczas II Regat Eliminacyjnych Seniorów Mateusz Kamiński i Michał Kudla wygrali wyścig na 1000 metrów, osiągając czas 2 minut i 29 sekund. Był to życiowy rekord tej osady. Trenerem klubowym Mateusza jest jego tata – Andrzej Kamiński.

Kajak a kanadyjka

Kanadyjki różnią się od kajaków głównie tym, że zawodnicy zamiast siedzieć, klęczą w nich na jednym kolanie. Mają specjalny klęcznik, wykonany najczęściej z pianki. Startują w osadach jedno- lub dwuosobowych. Odpychają się wiosłem o jednym piórze.

Dyscyplina olimpijska

Kajakarstwo rozgrywane jest na igrzyskach w odmianie klasycznej i górskiej. Wyścigi klasyczne były pokazową dyscypliną podczas igrzysk w 1924 roku. Oficjalnie do programu tych zawodów zostały włączone w 1936 roku w Berlinie. Początkowo ścigali się tylko panowie. Od 1948 roku o medale olimpijskie walczą też panie. Kanadyjkarze rywalizują w igrzyskach na dystansie 200 metrów (osady 1 i 2-osobowe) i 1000 metrów (tylko osady 2-osobowe). Wyścig rozgrywany jest na na wodzie stojącej, na prostych torach o szerokości 9 metrów. O miejscu decyduje moment przekroczenia linii mety przez czubek łodzi.

 

(kos)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mateusz Kamiński, Rio De Janeiro, kanadyjkarz, Olsztyński Klub Sportów Wodnych, kanadyjka
Karol Królik: nasi szczypiorniści zrobią wszystko, żeby zdobyć medal

Polscy szczypiorniści po fantastycznym meczu awansowali do półfinału turnieju olimpijskiego w Rio. W decydującym pojedynku pokonali faworyzowaną Chorwację 30:27. Gościem audycji Bliższe Spotkania był kapitan Warmii...

Zamknij
RadioOlsztynTV