Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nakaz usunięcia „szubienic”. Prezydent Olsztyna analizuje decyzję wojewody

Fot. K. Ośko

Władze Olsztyna mają obowiązek usunięcia Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, zwanego wcześniej Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej, usytuowanego na placu Xawerego Dunikowskiego.

Decyzję wydał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki i ma ona rygor natychmiastowej wykonalności.

Zwłaszcza w kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Putin i jego reżim także mówi o wyzwalaniu Ukraińców i ukraińskiej ziemi. Przenosząc to na nasz grunt, widzimy, jak zafałszowuje to rzeczywistość.

00:00 / 00:00

Od prawie 8 lat wiceprezes Fundacji Debata Wojciech Kozioł walczy o usunięcie monumentu z Olsztyna i nie rozumie, dlaczego do tej pory nie zdecydowały się na to władze miasta.

To kontrowersyjne zachowanie władz miasta jest zadziwiające. Wpisuje się w kontekst sowieckiej i rosyjskiej polityki historycznej. Wiadomo, że dla nich te pomniki to kamienie milowe obecności w Europie i świecie, a bronić ich będą do upadłego. Przykład daje Ukraina, która pod ogniem demontuje wszystkie sowieckie relikty. Na co my czekamy? Jeszcze nie wiem.

00:00 / 00:00

– Usunięcie monumentu jest istotne z punktu widzenia polskiej racji stanu – argumentuje rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

Obecnie pomnik kojarzony jest z bolesnymi wydarzeniami okresu powojennego i reżimu komunistycznego oraz zniewoleniem i długotrwałą obecnością wojsk sowieckich w Polsce. Kwestia usunięcia tego pomnika, stanowiącego upamiętnienie żołnierzy Armii Czerwonej, jest dla Polski ważną racją stanu, szczególnie w kontekście międzynarodowym w sytuacji zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

00:00 / 00:00

Krzysztof Guzek zaznaczył, że decyzja nie nakazuje zniszczenia pomnika, a usunięcie go z przestrzeni publicznej. Zdecydowanie za zniszczeniem pomnika opowiada się wiceprezes Fundacji Debata Wojciech Kozioł.

Stracił swój znak firmowy, czyli sierp i młot. Dla mnie jest on bez wartości. W zasadzie zawsze był brzydki, a ta jego nazwa ludowa – szubienice – o tym świadczy. Gdyby to było czymś ładnym, to nikt by nie nazwał szubienicami. Jest po prostu brzydki.

00:00 / 00:00

Rzeczniczka ratusza Marta Bartoszewicz potwierdza, że decyzja dotarła do władz miasta.

Otrzymaliśmy decyzję wojewody ws. pomnika Xawerego Dunikowskiego. Aktualnie się z nią zapoznajemy i najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu zajmiemy stanowisko w tej sprawie.

00:00 / 00:00

Wiceprezes Fundacji Debata krytykuje postawę władz Olsztyna wobec pomnika.

Dotychczasowe decyzje władz miejskich pokazują zadziwiający upór i trudno mi to oceniać. Jedyną kontrowersją to zachowanie władz, a nie ten pomnik, którego mam nadzieję, że praktycznie już nie ma. Czekaliśmy długo. Ja na to czekam ponad 8 lat od momentu, kiedy pierwszy raz pomalowałem sierp i młot.

00:00 / 00:00

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, szubienice, video, decyzja, przestrzeń publiczna, usunięcie, Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, władze Olsztyna
W Jeden na Jednego o finansowym wsparciu Polregio i decyzji o usunięciu „szubienic”

Polityczna dyskusja w Radiu Olsztyn. Gośćmi Marka Lewińskiego byli: Marcin Kuchciński - Platforma Obywatelska Jarosław Babalski – Prawo i Sprawiedliwość Finansowe wsparcie dla Polregio Zarząd województwa...

Zamknij
RadioOlsztynTV