Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nadzór budowlany i konserwator zabytków przyjrzą się olsztyńskim „szubienicom”

Fot. A. Niebojewska

Obie te instytucje wszczęły postępowania kontrolne w związku ze stanem pomnika dłuta Xawerego Dunikowskiego. Budzący kontrowersje pomnik – odsłonięty w latach 50. ubiegłego wieku jako Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej – jest w coraz gorszym stanie.

Problemy dotyczą przede wszystkim jego cokołu – widać odstające płyty stanowiące okładzinę cokołu, dwie z nich nawet odpadły. Są też ubytki w spoinach. To wszystko może stwarzać zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu. Według wstępnej oceny, nie ma problemów z pylonami monumentu, ale one też zostaną sprawdzone. Na razie pomnik został ogrodzony, a zarówno konserwator zabytków, jak i nadzór budowlany przeprowadzą jego dokładne oględziny.

Jutro (środa) przyjrzą się mu pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, prawdopodobnie będą im towarzyszyli pracownicy nadzoru budowlanego. Nadzór przeprowadzi też podobne oględziny w przyszłym tygodniu. Decyzję nadzoru budowlanego, co zrobić z pomnikiem, powinniśmy poznać w ciągu kilku tygodni.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Fot. W. Chromy

Fot. A. Niebojewska

Fot. A. Niebojewska

Fot. A. Niebojewska

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

Działacze PiS chcą wyjaśnień dotyczących ankiety w sprawie „szubienic”

„Szubienice” pozostaną w centrum miasta – zdecydował prezydent Olsztyna

Więcej w Olsztyn, pomnik, nadzór budowlany, szubienice, konserwator zabytków, Xawery Dunikowski
Ptaki w malarstwie Piotra Obarka. Wystawa w muzeum w Olsztynie

W stronę natury - taki tytuł nosi najnowsza wystawa w olsztyńskim Muzeum Przyrody. Nie są to jednak przyrodnicze eksponaty, a malarskie impresje Piotra Obarka. Profesor Uniwersytetu...

Zamknij
RadioOlsztynTV