Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Szubienice” pozostaną w centrum miasta – zdecydował prezydent Olsztyna

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zdecydował, że dawny Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, nazywany potocznie „szubienicami”, pozostanie w centrum miasta, ale będzie opatrzony tablicą informacyjną. Powołał się przy tym na wyniki konsultacji i badanie opinii mieszkańców.

Stanowisko prezydenta miasta w sprawie przyszłości pomnika opublikował olsztyński magistrat wraz z wynikami badania opinii przeprowadzonego wśród mieszkańców. Apele o likwidację monumentu wzmogły się po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Piotr Grzymowicz podjął decyzję, że pomnik pozostanie w dotychczasowym miejscu, ale zostanie opatrzony specjalną tablicą informacyjną. Według prezydenta Olsztyna, stanowisko zostało wypracowane w oparciu o opinie wyrażane podczas spotkań konsultacyjnych.

Jak zaznaczył, wszyscy dyskutujący jednoznacznie negatywnie oceniali tzw. „wyzwalanie” Warmii i Mazur przez Armię Czerwonej i skutki narzucenia siłą komunizmu, ale jednocześnie w większości uważali, że monument powinien być „żywą lekcją historii” o tamtych czasach. Dodał, że uczestnicy dyskusji zauważyli, że zabranie pomnika z przestrzeni publicznej Olsztyna – w odróżnieniu od jego pozostawienia – byłoby decyzją nieodwracalną i ostateczną.

Prezydent Grzymowicz nawiązał do wyników badań wykonanych pod koniec kwietnia na grupie 1001 mieszkańców przez jedną z pracowni zajmujących się badaniem opinii publicznej.

Jednostkowo najwięcej głosów (30 proc.) uzyskała odpowiedź: „przenieść poza Olsztyn”, jednakże kierując się podstawowym kluczem: „pozostawić” czy „przenieść” 46 proc. głosów uzyskała opcja „pozostawić”

– napisano w stanowisku prezydenta Olsztyna. Jak zaznaczono, opcję „przenieść” wskazało łącznie 43 proc. uczestników telefonicznego badania.

Ponad 2 miesiące temu Piotr Grzymowicz wystąpił o wykreślenie obiektu z rejestru zabytków. O usunięcie pomnika apelował do niego m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przypomniał władzom Olsztyna ścieżkę prawną, która w sposób szybki i sprawny umożliwi relokację pomnika. Jednocześnie zapewnił, że ministerstwo pokryje wszelkie koszty.

Kolejna akcja i kolejny kłopot. Nowy baner na olsztyńskich „szubienicach”

Czy „szubienice” zostaną zasłonięte? Znamy decyzję konserwatora zabytków

Autor: B. Świniarski za M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Piotr Grzymowicz, pomnik, szubienice, Piotr Gliński
Poseł Gontarz o ambasadorze Rosji: mógł się spodziewać wrogiego przyjęcia

Nie uważam, aby oblanie czerwonym płynem ambasadora Federacji Rosyjskiej w Warszawie było zagrożeniem dla naszego regionu – uspakajał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł PiS Robert...

Zamknij
RadioOlsztynTV