Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nad Jeziorem Długim wycięto prawie 40 drzew. Miasto przekonuje: to była konieczność

Wielka wycinka na jednym z najpopularniejszych olsztyńskich traktów spacerowych. Pod topór poszły topole rosnące nad Jeziorem Długim.

Jak tłumaczy miasto – było to konieczne. Drzewa posadzono w latach 70. XX wieku, tymczasem topola – według ekspertów – w warunkach miejskich może rosnąć najwyżej około 40 lat. Co jeszcze istotniejsze – drzewa stawały się niebezpieczne.

Drzewa zaczęły gwałtownie się przechylać, niektóre były na krawędzi wywrócenia się. Ich korzenie zaczęły rozsadzać ścieżkę, a jesienią spadały ich konary. Stanowiły więc element niebezpieczny, a poza tym zaczęły chorować – po pierwsze nadmierna ilość jemioły, po drugie pasożyty grzybowe

– mówi profesor Zbigniew Endler, ekolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który na zlecenie miasta przygotował ekspertyzę na temat stanu drzew.

Z tego powodu do wycinki dała się przekonać Rada Osiedla Nad Jeziorem Długim, która w ubiegłych latach zawsze sprzeciwiała się wycinaniu drzew.

Ale faktycznie teraz te drzew stawały się niebezpieczne. Gałęzie faktycznie spadają, większe, mniejsze, ale sam widziałem, jak spadały

– mówi Wojciech Konecko, przewodniczący Rady Osiedla.

Oprócz już wyciętych 39 topól, prawdopodobnie konieczna będzie wycinka kolejnych 30 – ale jej terminu jeszcze nie wyznaczono. Miasto obiecuje też, że w miejsce wyciętych drzew pojawią się nowe.

Będą to dęby i to nie małe sadzonki, ale drzewa o szerokości pnia 30 centymetrów i wysokości kilku metrów

– zapewnia Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.

Nasadzenia mają odbyć się wiosną.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drzewa, wycinka, jezioro Długie, video, ZDZiT, Zbigniew Endler, topola, Wojciech Konecko, Michał Koronowski
Na Warmii i Mazurach rozpoczynają się ferie. Policja zapowiada więcej patroli i kontroli na drogach

Większą liczbę patroli i kontroli podczas ferii zimowych zapowiadają policjanci i funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego z Warmii i Mazur. W Olsztynie apelowali dziś do kierowców o...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV