Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na te inwestycje mieszkańcy Młynar czekali kilkadziesiąt lat

Młynary. Fot. A. Pastuszka

Młynary zmodernizują swoją stację uzdatniania wody. Gmina dostanie na ten cel dotację w wysokości 5 milionów złotych z programu Polski Ład. Sama dołoży ze swojej kasy do kosztów prac tylko 5 procent ich wartości, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wcześniej Młynary dostały 85 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji przebudowy. Pieniądze pochodzą z współpracy transgranicznej Polska-Rosja.

Stacja uzdatniania wody w Młynarach powstała prawie 40 lat temu. Czas zrobił swoje, obiekt musi przejść modernizację, po to by mieszkańcy dostawali wodę o wysokiej jakości. W planie jest m.in. wymiana istniejących zbiorników filtracyjnych. Przyjęto filtrację dwustopniową, odżelazianie i odmanganianie w zbiornikach wypełnionych złożem kwarcowym i katalitycznym.

Stacja ma być nowoczesna i spełniać surowe wymogi. Zmiana czeka też budynki, w których są urządzenia, biura i zaplecze socjalne. Prace ruszą jeszcze w tym roku.

W tym roku Młynary zakończą też inną, równie ważną dla mieszkańców i kosztowną inwestycję. Modernizacja oczyszczalni ścieków kosztować będzie 8,5 miliona złotych. Samorząd dostał na to dotację z Unii Europejskiej i z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, powiat elbląski, Młynary, oczyszczalnia ścieków
W Giżycku bez dopłat do wody. Projekt obywatelski przepadł w głosowaniu

Gmina Giżycko nie dopłaci mieszkańcom do wody. Radni odrzucili obywatelski projekt uchwały w tej sprawie. W ubiegłych latach mieszkańcom, którzy korzystali z gminnych wodociągów, gmina dopłacała...

Zamknij
RadioOlsztynTV