Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze świątecznego drzewka? Posłuchaj rozmowy

Zaczyna się przedświąteczna gorączka, a tym samym szał na kupowanie choinek. Z tej okazji postanowiliśmy poradzić się specjalisty, na co należy zwracać uwagę przy wyborze drzewka.

– Będę polecała przede wszystkim choinkę żywą. Są przeciwnicy i  zwolennicy, ale wybierając drzewko powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów – mówiła w Najlepszej Porze Dnia Paulina Rutkowska z Nadleśnictwa Kudypy.

Warto zwrócić uwagę na jej stan ogólny – żywotność. Warto zwrócić uwagę też na to, jakiego koloru są igły. Jeżeli są żywozielone i nie mają przebarwień, to znaczy, że choinka została niedawno wycięta. Ona jest świeża, będzie długo stała w naszym domu i przede wszystkim będzie pięknie pachnieć.

Zdarza się, że niestety choinka nie pachnie lasem, tak jak to sobie wyobrażaliśmy. Według gościa Krzysztofa Kaszubskiego powodów może być wiele.

Myślę, że jak choinka jest świeża, pochodzi z lasu i została wycięta przez leśników z naturalnego środowiska, to powinna pachnieć. Mogą nie pachnieć te choinki, które zostały wcześniej wycięte z plantacji komercyjnej. Słyszy się takie głosy, że niektórzy plantatorzy wycinają choinki nawet w listopadzie. Oprócz tego mogą być konserwowane różnymi środkami, które mają utrzymać dłużej igły, a przez to zabijają naturalny zapach. Wkrada się chemia.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Pauliną Rutkowską

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

 

Fot. Agnieszka Chmielewska

Redakcja: A. Chmielewska za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Boże Narodzenie, las, choinka, drzewko, video, jodła, świerk
Anna Wasilewska o kandydatce PO w wyborach prezydenckich: Ma dobrą energię i wyczucie polityczne

- PiS tylko czeka, żeby otworzyć furtkę do zmiany konstytucji - twierdzi Anna Wasilewska z Platformy Obywatelskiej, która była gościem Porannych pytań Radia Olsztyn. W ten...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV