Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Można z niej zobaczyć Mierzeję Wiślaną. Otwarto wieżę widokową katedry

Fot. M. Stankiewicz

Na Elbląg ponownie można spojrzeć z zupełnie innej perspektywy. Wieża widokowa katedry została otwarta dla mieszkańców i turystów. Ma 97 metrów i jest uznawana za najwyższy obiekt sakralny po prawej stronie Wisły.

W 1777 roku wieża katedralna spłonęła od uderzenia pioruna. Odbudowano ją po 130 latach.

Obecna wieża katedry św. Mikołaja została zbudowana w latach 1906-1908 w miejscu dawnej wieży, która uległa pożarowi. Zachowała się tylko część kruchty. Obecna wieża nieco nawiązuje do tej średniowiecznej, poprzez glorietę, czyli dwa poziomy galerii.

– podkreślił historyk Bartosz Skop.

Panoramę miasta z wieży katedry można podziwiać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków. Z jej tarasu widokowego widać m.in. Malbork, Gdańsk i Mierzeję Wiślaną.

Każdego sezonu punkt widokowy odwiedza ponad 20 tysięcy osób. Ich obsługę zapewnia elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Dotarcie na taras widokowy wymaga wysiłku, bo trzeba pokonać 365 schodów.  Wieża otwarta będzie dla zwiedzających do połowy października.

Historia katedry św. Mikołaja sięga pierwszej połowy XIII wieku. Na przestrzeni lat obiekt był wielokrotnie rozbudowywany, czy odbudowywany po pożarze w  1777 roku, a następnie po zniszczeniach II wojny światowej.

00:00 / 00:00

Wieża Katedry Św. Mikołaja w Elblągu. Fot. M. Stankiewicz

Widok na Elbląg z tarasu widokowego elbląskiej Katedry Św. Mikołaja. Fot. M. Stankiewicz

Autor: M. Rozbicka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Elbląg, zabytek, turystyka, katedra, wieża, Mierzeja Wiślana, panorama, atrakcja
Rozstrzygnięto konkurs na promocję rozwoju turystyki na Warmii i Mazurach

Dziewięć kolejnych projektów otrzyma dofinansowanie samorządu województwa w konkursie z zakresu rozwoju turystyki przez organizacje pozarządowe. Ocenie zostały poddane oferty na zadania zawarte w programie współpracy samorządu...

Zamknij
RadioOlsztynTV