Mirosław Słapik i Czesław Wasiłowski
Mirosław Słapik już w połowie lat 70. ubiegłego wieku zajmował się działalnością artystyczną, współtworząc między innymi korzenie interdyscyplinarnej Grupy Twórczej „Dom Marka”.
Z grupą związały się i współpracowały osoby, które mają obecnie znaczącą pozycję w polskiej kulturze, choćby: Wojciech Marek Darski, Marek Sobczak, Jarosław Jasiński, dr hab. Józef Romasz. Na początku lat 90. wraz ze Zbigniewem Fałtynowiczem zainicjował cykl ogólnopolskich spotkań literackich pod nazwą: Jesienne Dni Literatury „Ocalenie przez Poezję”.
W Gołdapi odbyło się jedenaście edycji tych spotkań. W tym czasie narodziło się (kierowane przez Mirosława Słapika) wydawnictwo „Z bliska”, które funkcjonuje do dziś pod nazwą SIGNI. W tej oficynie ukazało się do tej pory około 70 pozycji książkowych, w tym również znanych autorów m.in. Kazimierza Brakonieckiego, Jana Jastrzębskiego i Czesława Mirosława Szczepaniaka.
Jednocześnie Mirosław Słapik prowadził działalność dziennikarską redagując lokalną gazetę i publikując artykuły w pismach ponadlokalnych. Jest członkiem zarządu olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest organizatorem wielu spotkań literackich i kulturalnych. W roku 2019 uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa i dyscyplinie-historia literatury.
Laureat tegorocznej nagrody marszałka województwa warmińsko-mazurskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury. Instytucją wnioskującą o nagrodę było Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Olsztyn.
W roku 2020 Czesław Wasiłowski obchodził 50-lecie działalności artystycznej.
Prace artystyczne prezentowane były na wielu Międzynarodowych Salonach Sztuki Fotograficznej m.in. w Australii, Belgii, Brazylii, Czechosłowacji, Francji, Hiszpanii, Indiach, Japonii, Niemczech, Nowej Zelandii, Portugalii, Polsce, Singapurze, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii, Zambii i na Cyprze.
Jego prace od dziesięcioleci upowszechniają piękno Iławy i Pojezierza Iławskiego. Czesław Wasiłowski jest założycielem pierwszej w Polsce prywatnej galerii fotografii barwnej (01.04.1983- 01.04.1993) . Prace w zbiorach: Biblioteki Narodowej w Warszawie, Filmoteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Muzeum Teatralnym Teatru Narodowego w Warszawie, Muzeum w Lozannie.
Laureat tegorocznej nagrody marszałka województwa warmińsko-mazurskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury. Instytucją wnioskującą o nagrodę było Iławskie Centrum Kultury.
Posłuchaj audycji o Ludziach Kultury
Autor tekstu i zdjęcia: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu
Audycja powstała przy współpracy z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.